Çocuğunuzu okula şimdiden hazırlayın

Çocuğunuza doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak, okuldaki başarısını artırıyor. Okulların açılmasıyla birlikte çocukların aynı zamanda sıklıkla hastalandıkları bir döneme de adım atılmış oluyor. Okul çağı çocuğunun hastalıklarla baş edebilmesinin yolu da en başta doğru beslenmeden geçiyor. Okul çağı diğer bir deyişle, 6–12 yaş arası çocukların beslenme planında kahvaltı büyük önem taşıyor.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof Dr. Ayça Vitrinel okula gidecek çocuğun doğru kahvaltı alışkanlığı yoksa bunun şimdiden kazandırılması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca çocuğun evde ve okulda meyve, yoğurt ve süt gibi yiyecekleri ara öğünlerde alma alışkanlığı kazanması da çok derece önemli. Ebeveynlerin ev ortamında da buna dikkat etmesi öneriliyor.

Çocuk için ideal kahvaltı
İdeal bir kahvaltıda çocuğun temel besin maddelerini dengeli olarak alması gerekiyor. Bunun için sabahları bir bardak süt, bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, 2 dilim ekmek, domates ve salatalık yeterli. Uzmanlar çocuklarınıza şimdiden böyle bir kahvaltı hazırlamaya başlamanızı öneriyor.

Büyük çanta almayın
Okul çocuğuna çanta alırken de dikkat edin. Çantanın büyük olmaması, içindekilerle birlikte ağırlığının da 3 kiloyu geçmemesi gerekiyor. Ağır çanta, omurga eğriliklerine ve bel ağrılarına neden olurken, çantaların bir omuzda kullanılması da sakıncalı. Çanta yerleştirilirken ağır olan materyallerin bel bölgesine yakın yerleştirilmesi, çocuk uzun süre ayakta kalacaksa çantasını mutlaka omuzlarından indirmesi öneriliyor. Ayrıca, çift askılı taşıma dışında çantayı belden bağlamak da doğru bir yöntem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek