Çocuğunuzu tatlı sözle ödüllendirin

Çocuğunuzu tatlı sözle ödüllendirin

Uzmanlar, çocuğa verilen en iyi ödüllendirmenin duygusal ödüllendirme olduğunu, en iyi duygusal ödülün de güzel söz olduğunu belirtiyor.

Psikologlar, çocukların maddi anlamda değil, duygusal anlamda ödüllendirilmeleri gerektiğini önemle belirtiyor.

Çocuk nasıl ödüllendirilmeli?

Çocuğu ödüllendirmenin derecesi ve şekli, genelde yaş ve ailenin durumuna göre değişiklik gösteriyor. Anne babaların genel anlayışı, çocuğa maddi hediye ve bir şeyler almanın sanki en iyi ödüllendirmeymiş gibi algılanmasıdır.

Sürekli bir şeyler almak doğru değil

Devamlı bir şeyler alınmaya ve verilmeye alıştırılan çocuk gün gelecek en iyi ve en pahalı hediyelerle bile doyum bulamayacaktır. Ama anne babasının okşaması, kucaklaması, gezdirmesi, ona güzel sözler söylemesi şeklindeki ödüllendirme ise en sağlıklı ve en başarılı ödüllendirmedir.

Verilen söz tutulmalı

Anne babaların bu türlü bir duygusal ödülün yanı sıra imkânları ölçüsünde ek hediyeler vermesi de çocuğu ödüllendirmenin diğer yoludur.

Hediyelerde manevi değere önem verin

Anne babaların, çocuklara alınan hediyelerde maddi büyüklük yerine, manevi değeri ön plana çıkarmaları uygun olur. Bazı anne babalar bunu yapsa bile günümüzün tüketim toplumunda çevresinden ve arkadaşlarından etkilenen çocukları yönlendirmek anne babalar için hayli zor olacaktır.

Anne babaların ödüllendirmeyi belli bir hedefe ve başarıya yönelik yapmaları, o hedeflere ulaşılmayı kolaylaştıracaktır. Verilen sözlerin de kesinlikle yerine getirilmesi gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek