Çocuğunuzu yatağınıza almanızda sakınca var mı?

Bugüne kadar sanıldığının aksine, çocukların anne-babasının yatağını paylaşması ruhsal ve cinsel açıdan sorun yaratmıyor. Küçük yaştaki çocuklar anne babalarıyla aynı yatağı paylaşmalı mı yoksa paylaşmamalı mı?

Dünyada birçok kültürde bu normal karşılansa da Amerika’da bu konuyla ilgili tartışmalar var. Fakat, yeni bir çalışma çocuğun ebeveynlerin yanında uyumasının çocuğa ne psikolojik ne de cinsel açıdan herhangi bir probleme yol açmadığını gösteriyor.

Psikoloji profesörü Paul Okami “Ergenlik çağındaki veya 6 yaşındaki çocuklarda herhangi bir hastalıklı etki görmedik” diye konuştu. Okami’nin çalışması Developmental and Behavioral Pediatrics’in Ağustos baskısında yayınlandı.

Okami ve arkadaşları 1975 yılındaki doğumlarından sonra 20 yıl boyunca 200 Kalifornia doğumlu çocuğu takip etti. Çoğunluk ailesiyle birlikte uyurken diğer kısım kendi odalarının olduğu evlerde yaşadı.

Uzun süreli araştırma

Çocuklara 6 ve 18 yaşlarına geldiklerinde cinsel fanteziler, paylaşma ve zıtlık kararlılığı kabiliyetleri, duygusal olgunluk ve diğer faktörleri içeren uyumlarını yansıtan testler yapıldı. Okami “Aslında bazı uyumlu pozitif yararlar da gördük. Yatak paylaşılmasını bu sebepten dolayı desteklemiyoruz. Sadece bu çocuklara özel olup olmadığını merak ediyoruz” diye konuştu.

Bir çok ülkede yaygın bir alışkanlık

Okami’ye göre aynı yatağı paylaşmak Amerika haricindeki ülkelerde yaygın. Bu yüzden diğer kültürlerde Amerikalı anne babaların kalpsiz olduğu düşünülüyor. Okami “Bütün bu zıtlıklara ve endişelere rağmen, aynı yatağın paylaşılmasının zararlı olduğunu belirten bir veri yok. Bu sadece insanların fikri” diye konuştu.

Emory Üniversitesi davranış bilimleri ve psikiyatri profesörü Nadine Kaslow bazı sorularına cevap istiyor ve ailelerin kendi motivasyonlarını dikkate almaları gerektiğini düşünüyor.

Nadine Kaslow “Aynı yatağı paylaşmak ebeveyn için ne anlama geliyor? Daha mı rahat, çocuk için daha mı destekleyici veya bu bir çeşit ebeveyn ihtiyacı mı? Ebeveynlerden biri evde kalmadığında anne ve çocuğun daha rahat etmesini sağlamak için mi? Ebeveyn yalnız olduğu için mi tercih ediyor? Eğer çocuğun anne babayı üstlenmesi anlamına geliyorsa problemli bir durum oluşuyor. Peki ya çocuğun bu duruma tepkisi ne? Çocuk mu bunu istiyor yoksa bu ebeveynlerin bir beklentisi mi?” diye konuştu.

Kaslow, çocukların 4, 5 ve 6 yaşlarında cinsel kimliklerini kazanmaya başladıklarını söylüyor. Şu an yetişkin olan küçük yaşlarda birkaç hastası olan Kaslow, bu hastaları için aynı yatağı paylaşmanın ağır bir yük olduğunu gözlemlediğini söylüyor ve ekliyor:

“Bir hastama göre birlikte uyumak bir sorun değildi. Ama annenin iç gösteren geceliği ve göğüslerini görmesi bir sorun haline geldi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek