Çocuğunuzu, yeteneklerini öğrenmek için sıkmayın

Bütün annelerin en büyük meraklarından biri, çocuğunun yetenekli olup olmadığıdır. Bilim adamları, bunu öğrenmek için çocuğa baskı yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Anne olmak dünyanın ne güzel olaylarından biri. Her anne çocuğuna karşı büyük bir sorumluluk duyduğu için, onun ne kadar yetenekli olduğunu merak ediyor. Çocuğunuzun yetenekleri, yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Siz onun bu kadar çabuk büyümesinden şaşkınlık duysanız da gerçek bu. Zaman durmuyor ve de çocuklar hep büyüyor.

Oyun çağına dikkat
Oyun çağındaki kız ve erkek çocukların, hiç değişmeyen ortak bir özellikleri vardır: Yorulmak nedir bilmezler. Bazı anneler, günün modasına uyup “Benim çocuğum hiperaktif” diye bir yargıda bulunur. Oysa, 3 yaşını geçen çocukların hareketli olmaları doğaldır. Oyun çağının bir özelliği de çocuğun artık kendisini kanıtlamak için bazı denemeler yapmasıdır. Bu dönemde yetenekleri de ortaya çıkmaya başlar. O yaşlarda çocukların yetenekleri değişkendir.

Bir gün bakarsınız, şarkılar söylüyor, müzik dinliyor. Bu, onun ileride bir müzisyen olacağına işaret değildir. Bir süre sonra, çocuk sayılara merak sarabilir. Ama bütün bunlar çocuğun geleceğini yönlendirmez. Bu nedenle 3 yaşına gelen çocuğun merakları ve becerileri anneyi aldatmamalıdır.

Oyun çağındaki çocuğa jimnastik, dans ve yüzme büyük yarar sağlar. Çocuk sporla ne kadar erken tanışırsa, o kadar iyi olur. Anneler çocuklarının canı yanacak, başlarına bir kaza gelecek diye onları nasıl koruyacaklarını bilemiyor. Oysa çocuğu ürkekliğe yönlendirmek, yapılacak en büyük kötülüktür.

Sizce neler önemli?
Çocuklu bir kadının programını kendisi değil, çocuğu yapar. Bu dünyaya neler bırakmak istediğinizi düşünmeye başlarsınız. Geride kalacak çocuklarınızın sizi nasıl hatırlamalarını istediğinize karar verirsiniz. Kısacası, anne olmak size gerçekte nelerin önem taşıyacağını öğretir.

3 yaşında yaratıcılık başlar
3 yaşını geçen çocuk, artık yaratıcılık yeteneğinden yararlanmasını sağlayacak oyuncaklarla oynamalıdır. Bu yaşlardaki çocuklar; çoğu zaman tahta bloklarla oyalanmaktan hoşlanır, zaman zaman da bunlardan sıkılıp yaptıklarını bozup atmak ister. Böyle durumlarda, çocuğa kesinlikle engel olunmamalı. Beğenmediği bir şeyi bozup yeniden yaratmak istemesi, olumlu bir davranıştır. Çocuğun rahatça oyun oynayabilmesi için ona yer temin etmelisiniz. Varsa, arkadaşlarıyla birlikte oynaması, onun sosyal gelişimi için önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek