Çocuklarda yüksek ateş hastalık habercisi

Bir hastada yüksek ateş varsa, bunun nedeni mutlaka ortaya çıkartılmalıdır. Çünkü ateş, vücuttaki bir enfeksiyon odağına işaret eder. Özellikle küçük çocuklardaki yüksek ateşin vakit kaybetmeden düşürülmesi gerekir, aksi takdirde bu durum çocukta çırpınma ve kasılmalarla kendisini belli eden havalaye neden olabilir.

38 dereceyi bulan bir ateş, hastalık habercisidir. Doğru ölçüm için koltuk altındaki terin kurulanması gerekir. Yüksek ateşi düşürmek için ateş düşürücü ilaç ve şurupların yanı sıra hastanın koltuk altı, boyun ve kasıklarına soğuk kompres uygulanması faydalıdır. Ayrıca terlemeyle birlikte sıvı kaybı da görüldüğünden, hastaya bol sıvı verilmelidir. Ateşi düşürmek için hastaya doktora danışmadan rastgele antibiyotik vermek, son derece sakıncalıdır.

Havale geçiren çocuğu doktora götürün
Küçük çocuklarda, ateşli hastalıkların yol açtığı bir durumdur. Havale tehlikeli olduğu için üzerinde durulmalı ve vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Havale belirtileri; çırpınma, kol ve bacaklarda kasılma, katılma, ani ses çıkartma, çığlık, bazen dışkı ve idrar kaçırma, ağız köpürmesidir. Çocukta solunum durması veya hırıltılı solunum da olabilir. Çocuk, giysileri çıkartılarak serinletilmelidir. Baştan başlanarak aşağı doğru ıslatmak da yararlı olabilir. Sık sık havale geçiren çocuklar hastalandığında, ateş düşürücü ilaçlarla ateşin fazla yükselmesi önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek