Çocukları göz tembelliğine karşı kontrol ettirin

Bir göz normal olup diğer gözün hipermetrop, astigmat veya miyop nedeniyle az görmesi, göz tembelliğine yol açıyor. Uzmanlar, göz tembelliğinin 7 yaşına kadar tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu nedenle anne-babanın 3 yaşından önce çocuğun gözlerini kontrol ettirmesi şart.

Türkiye’de her 100 çocuktan 4’ünde göz tembelliği görülüyor. Tembellik ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi de o kadar etkili ve çabuk olur. Göz bozuklukları genellikle kalıtsaldır.

Ailesinde göz bozukluğu olan çocuklarda, tembellik riski daha fazladır. Bu gibi durumlarda, daha erken yaşta göz muayenesi gerekebilir.

“Çocukları göz tembelliğine karşı kontrol ettirin” için bir cevap

  1. merhaba ,
    Kızım 2004 aralık doğumlu yani daha 6 yasınıyeni dolduruyor.Tesadüfen herhangı bır sıkayet olmadan göz muayenesı yaptıralım dedik.Sol gözünde hem tembellik hem de 4 numara uzağı görememe derecesi belirlendi .Göz tembelliği için sağ gözünün günde 5 saat bantlanmasını önerdi doktoru.Ayrıca sol için 2.75 numaralı gözlük yazdı .Bütün bunların yanısıra annesi olarak yapabileceğim bir şey var mı? .Havuç tüketimini artırırsam bir faydası olur mu diye danışmak istedim…
    Teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek