Çocukların % 95’i diş fırçalamayı bilmiyor

Türkiye’de ana dişleri çıkan çocukların yüzde 95′i diş fırçalamadığı için en önemli dişlerden olan birinci azı dişini kaybediyor.

Mersin Sağlık Müdür Yardımcısı Fatih Çomu, Türkiye’de ana dişleri çıkan çocukların yüzde 95′inin diş fırçalamadığı için en önemli dişlerden olan birinci azı dişini kaybettiğini söyledi.

Bunun önüne geçmek için çocuklara mutlaka diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması gerektiğini vurgulayan Çomu, Mersin Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen ‘Güçlü dişler Projesi’ ile çocukların dişlerini korumayı amaçladıklarını kaydetti.

Projenin 4 yıllık maliyeti olan 152 bin 163 TL’nin Toroslar Belediyesi tarafından finanse edileceği belirten Çomu, projede ağız diş sağlığı merkezlerinde görevli 24 Diş Hekimi, uygulayıcı olarak 76 sağlık meslek lisesi,10 Gündüz Öner Sağlık Yüksek Okulu öğrencisinin görev yapacağı bildirildi.

Çomu, Toroslar ilçesinde bulunan 42 ilköğretim okulunun birinci sınıfında okuyan öğrencilere 4 yıl süre ile senede 4 defa olmak üzere 16 defa florlama, dişi çürük olan öğrencilerin diş dolgularının ise ağız diş sağlığı merkezlerince yapılacağını ifade etti.

Sınıf öğretmenlerinin, kendi öğrencilerine uygulama sürecinde yardım ederek, örnek öğrenci grupları ile doğru diş fırçalama çalışmaları yaptıracaklarını kaydeden Çomu, “Projenin hedef kitlesi yaş itibarı ile kalıcı dişlenme dönemindedir. Bu proje ile çocukların ağız-diş izlemleri yapılarak koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin etkin biçimde verilmesi sağlanacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek