Çok köpük iyi temizlik anlamına gelmez

Çamaşır ve bulaşık işini kolaylaştırıcı temizlik maddeleri, uygun şekilde kullanılmadıklarında etkisiz olabiliyor, hatta istenmeyen birtakım sonuçlara yol açabiliyor… Uzmanlar, temizleme işine, mamulün paketinde önerilen miktarla başlanması ve daha sonra suyun sertliği ve kirin derecesine göre uygun kullanma miktarının ayarlanması gerektiğini vurgularken, “Çok köpük, iyi temizlik ” yanılgısıyla, gereğinden fazla miktarda temizlik maddesi kullanılmasına karşı uyarıyor.

Her türlü temizlik maddesinin her yüzeyde kullanılmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, örneğin, çamaşırda toz deterjan daha aktifken, bulaşıkta sıvı veya krem türde olanların tercih edilmesini öneriyor. Uzmanlar, kirin çeşidine göre suyun yeterli sıcaklıkta olması gerektiğini de kaydederken, “Örneğin, yağlı kirler sıcak su ile daha kolayca ve çabuk çıkartıldığı gibi, yapılan temizliğin kalitesi de yüksek olur” diyor.

Temizleme sırasında acele etmeyin
Temizleyici maddenin, temizlenen yüzey ile belirli sürede temasa geçtiğine dikkat çeken uzmanlar, bu sebeple temizleme sırasında çok acele etmemek gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, ovmanın, kirli yüzeyle temizleyici maddenin kısa sürede temasa geçmesini sağladığını hatırlatırken, bu işlemin özellikle pürüzlü yüzeylerdeki kirin daha çabuk çıkmasında faydalı olduğunu, ancak bazı yüzeylerde aşırı ovmanın yüzeyi bozabileceğini belirtiyor.

Kirli suyu değiştirin
Temizleme suyu, kirlendiği halde kullanılmaya devam ediliyor ise iyi bir sonuç beklenemeyeceğini, çünkü bu durumda, temizlenen yüzeye, çıkartılan kirden daha fazlasının depo edildiğini vurgulayan uzmanlar, bu sebeple temizlik suyunun, orta derecede kirlendiği zaman değiştirilmesi gerektiğini kaydediyor.

Uzmanlar, temizlik maddelerini seçerken şu hususlara dikkat edilmesini öneriyor: “Kimyasal olarak yumuşak olmalı, yüzey ve cilde zarar vermemeli. Kötü kokulu olmamalı, uygun bir ambalajda bulunmalı. Ambalajın üzerinde; okunaklı, kolaylıkla silinmeyen, firma adı, marka, seri no, net ağırlık, kullanım bilgisi, koruyucu önlemler gibi bilgiler yer almalı. İçerdiği ana temizlik maddesi öğrenilmeli. Ekonomik açıdan maddenin fiyatı ile etkinliği karşılaştırılmalı. Maddenin hangi amaçlarla kullanılacağı ve yeri tam olarak belirlenmeli. Raf ömrüne dikkat edilmeli. Temizleme ve beyazlatma gücü yüksek olan seçilmeli.”

Doğru saklamak önemli
– Temizlik maddelerini mümkün olduğunca kendi ambalajında saklayın.
– Toz ve benzeri türdeki deterjanları nemden koruyun.
– Gıda maddelerinden ayrı bir yerde bulundurun.
– Depolama alanını sık sık havalandırın.
– Çocuklardan uzak tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek