Daha enerjik olmak için süt için

İçinde bulunan protein oranının yüksek olması sebebiyle her gün süt içmek gerektiğini söyleyen uzmanlar, günde 1 bardak sütün kişinin daha enerjik olmasını sağladığını açıkladı.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Ahmet Ayar, Türk toplumunda süt içme alışkanlığı olmadığını, ancak dengeli ve ekonomik beslenmek için sütün ideal bir içecek olduğunu söyledi.

Vücudu güçlendiriyor

Vücudun beslenmesi için gerekli besin öğelerinin hemen hepsini bulunduran sütün önemli besin kaynağı olduğunu kaydeden Ayar, “Fizyolojik değeri yüksek olan sütte A, E, D, B 2, B 6 ve K vitaminleri var. Hücre ve dokuların oluşmasında büyük önem taşıyan süt, vücuttaki aminoasitlerin sentezlerken kişiyi daha enerjik yapar” dedi.

Sokaktan alınan sütün fazla kaynatıldığını, bu nedenle besin değerinin azalttığını belirten Yardımcı Doç. Dr. Ayar, şunları söyledi:

“Yüzde 87 oranında su bulanan sütün diğer yüzdesi kuru maddedir. Fazla kaynatılınca kuru madde oranı yükselir. Bu sütün vitamin değerini düşürür. Oysa pastörize edilmiş süt, düşük ısıda kaynatıldığı için vitamin değeri yüksek ve sağlıklıdır.

Protein içeriği yüksek süt yerine alternatif içecekler kola, meyve suyu veya çay tercih ediliyor. Oysa sütteki protein bu içeceklerin hiçbirinde yoktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek