Dar kıyafetler alerji nedeni

Dar kıyafetler alerji nedeni

İlkbahar ve yaz aylarında sıklıkla görülen alerji vakalarına polenler gibi dış etkenlerin yanında vücudu çok sıkan dar kıyafetlerin de neden olduğu ortaya çıktı.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burçin Nalbantoğlu, “İlkbahar ve yaz aylarında yaygın olarak görülen polen ve tozun yanı sıra dar kıyafetler ve soğuk hava da alerji yapabiliyor” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Burçin Nalbantoğlu yaptığı açıklamada, alerjik hastalıkların, tüketilen herhangi bir besin, ilaç veya temas edilen bazı maddelere vücudun gösterdiği aşırı tepkiler sonucu meydana geldiğini söyledi.

Alerjik rahatsızlıklar genetik değil

Alerjik rahatsızlıkların genetik olmadığını, ileri yaşlarda da ortaya çıkabileceğine işaret eden Nalbantoğlu, şunları kaydetti:

“Işık alerjisi dediğimiz nadir görülen vakalar var. Işık alerjisi olan hastalar karanlık bir ortamdan çok parlak bir ortama geçtiği zaman uzun süren hapşırık krizlerine girebiliyor. Parlak ortamdan karanlık ortama girdiği zaman hasta normale dönebiliyor.

İlkbahar ve yaz aylarında yaygın olarak görülen polen ve tozun yanı sıra dar kıyafetler ve soğuk hava da alerji yapabiliyor. Öte yandan ‘soğuk ürtikeri’ dediğimiz bir tür de var. Kişi, soğukla karşılaştığı zaman ya da soğuk suya aniden girildiğinde aniden tansiyon düşmesine, vücutta kabarıklıklara, kızarıklıklara ve hatta ölüme neden olabiliyor.”

Dar kıyafetler de alerji yapıyor

Nalbantoğlu, “basınç ürtikeri” diye bilinen alerjik hastalıkta ise vücudun giysiyle basınç altında kaldığı bölgede kızarıklıklar görüldüğünü ifade etti.

Burçin Nalbantoğlu, kişilerin, bu tür şikayetleri olduğunda vakit kaybetmeden bir hekime başvurması gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek