Dengeli beslenme kanseri önlüyor

Konya – Karaman Tabibler Odası Başkanı Doç. Dr. Ömer Karahan, kanserin meydana gelmesinde çok sayıda faktörün etkisinin olduğunu, beslenme alışkanlığının da bunlardan birisi olduğunu bildirdi.
Bazı gıdaların alınmasının kanser tehlikesini artırırken, bazı gıdaların alınmasının da azalttığını açıklayan Doç. Dr. Karahan, “Kanser tehlikesini artıran beslenme alışkanlıkları arasında aşırı yağlı gıdalarla beslenme, posa bırakacak gıdaların alınmaması, aşırı sıcak yemek yeme alışkanlığı, aşırı tuzla muhafaza edilen turşu ve salamura ve alevde pişirilmiş gıdaların tüketimi kanser tehlikesini artıracak faktörlerdir” dedi.

Beslenme alışkanlığı

Kanser tehlikesini A, C, E vitaminleri ve bu vitaminleri ihtiva eden özellikle taze sebze ve meyve olmak üzere çeşitli gıdaların alınmasının azalttığını belirten Karahan, “Kanser tehlikesini azaltan gıdalar arasında özellikle ifade edilmesi gerekenler havuç, lahana, karnabahar, brüksel lahanası ve C vitamini ihtiva eden diğer sebze ve meyveler, tahıllar, yağı alınmış süt, yoğurt gelmektedir.

Ülkemiz her çeşit sebze ve meyve bakımından zengin bir ülkedir. Özellikle içinde bulunduğumuz aylar toplumun her kesiminin bol bol sebze – meyve temin edebileceği dönemdir. Bu dönemden bütün halkımızın istifade etmesi gerekir. Bol sebze – meyve özellikle çiğ olarak ve yıkanarak yenmelidir.

Beslenme alışkanlıklarına itina edilerek kanser meydana gelme ihtimalinin yüzde 35 oranında azaltılabileceği kabul edilmektedir. Halkımızın bunları bilmesi ve uygulamasında toplum sağlığı ve ülke ekonomisi bakımından büyük yararlar vardır” diye konuştu.

Alkol ve sigara

Kanserden korunmanın çok önemli bir diğer yönünün ise alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak olduğunu da ifade eden Karahan, “Bu iki illet başka birçok hastalık ve sosyal felakete sebep olmaktan başka çok sayıda organda kansere sebep olmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek