Depresif babalar öğrenmeyi engelliyor

ABD’li bilim adamlarının araştırmasına göre, depresyonda olan babaların çocukları, diğerlerinden daha az sözcük dağarcığına sahip oluyor. Eastern Virginia Tıp fakültesi’nin 5 bin aile üzerinde yaptığı ve New Scientist dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, babası depresyonda olan çocukların dil gelişimi, diğer çocuklara kıyasla geri kalıyor.

Bilim adamları, depresif bir babaya sahip iki yaşındaki çocukların, normalde ortalama 29 sözcük kullanması gerekirken, sadece bir ya da iki sözcük kullandıklarını gözlemledi. Bunun nedeni olarak da özellikle depresyonda olan babaların çocuklarına yeterince vakit ayırmaması ve onlara kitap okumaması gösterildi.

Araştırmacılardan Dr. Jame Paulson; erkeklerin, kadınların aksine, kendi içlerinde yaşadıkları sorunların başkalarının yaşamına yansıyabildiği gerçeğini gözardı ettiğini vurguladı. Bu durumun en fazla çocukları etkilediğini belirten Paulson; araştırmaya katılan ve dokuz aylık bebeği olan ailelerin yüzde 14’ünde annenin, yüzde 10’unda ise babanın depresyonda olduğunun belirlendiğini söyledi.

Öte yandan, araştırma sonuçları annesi depresyonda olan çocukların dil gelişiminde bir gerileme göstermediklerini ortaya koydu. Bunun nedeni olarak da depresif annelerin, sorunlarına rağmen, çocuklarına yeterli vakti ayırmaları gösterildi.

Dr Paulson, “Babalar, genel düşüncenin aksine, çocuğu üzerinde büyük bir etkileri olduğunu ve çocuğun özellikle ruhsal gelişiminde en az anneler kadar önemli rol oynadıklarını unutmamalı. Eğer depresyonda iseler, sadece kendileri için değil, sevdikleri için de bir an önce destek almaları gerekir” dedi.

Araştırmaya göre, erkekler depresyona girdiklerinde sessizliğe gömülmeyi ve çevreleri ile ilgilenmeyi kesiyorlar. Kadınlar ise, seçenekleri olmadığı için, gündelik yaşamlarını aynen sürdürmeye ve çocuklarının sorumluluklarını yerine getirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek