Depresyon mevsimi sonbahar

Hüzün mevsimi sonbahar depresyonu tetikliyor. Puslu ve kapalı gökyüzünün ortaya çıktığı sonbaharda, depresyon görülme sıklığı diğer mevsimlere göre yarı yarıya artıyor. O yüzden uzmanlar, sonbahar aylarında dikkatli olmayı tavsiye ediyor.

“Depresyon ciddi bir psikiyatrik rahatsızlık olup, beyin kimyasının değişmesiyle ilgili yaşanan davranış değişikliklerine yol açan tedavi edilebilir bir beyin hastalığıdır” diyen Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, şunları anlattı:

Depresyonun belirtileri nelerdir?

Cinsel istek azalması, sıkıntılı, çaresiz, neşesiz ve sinirli tavırlar, uykusuzluk, yorgun uyanma, davranışlarda yavaşlama, geçmişe dönük pişmanlık, suçluluk duygusu, yaşama dair isteksizlik duyma, iştahın kesilmesi ya da artması, hayattan zevk almama gibi bazı belirtileri olan depresyonun yaşam boyu bir bireyde görülme şansı yüzde 20 olup, bu hastalık dünya genelinde en sık görülen psikiyatrik rahatsızlıklardan biridir.

Sıcak, tasasız yaz günlerinin geride kaldığı, sararan ağaçların yapraklarının döküldüğü, puslu gökyüzünün ortaya çıktığı sonbaharda, depresyon görülme sıklığı yüzde 60 artar. Depresyon tedavi edilebilir ve tedaviye olumlu cevap veren bir rahatsızlıktır.

Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi olmak üzere 2 ana yöntem kullanılır. Hastaların teşhisten sonra en az 6 ay ilaç kullanımını sürdürmeleri, tedaviyi olumlu sonuçlandırır. Depresyon ve mutsuzluk kavramları birbirine karıştırılmaktadır. Ancak kesinlikle çok farklıdırlar. Depresyon, kendi kendine tedavi edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek