Deri beyazlaması hayra alamet değil

Deri beyazlaması hayra alamet değil

Deri beyazlaması olarak da bilinen Vitiligo, günümüzde karşılaşılan cilt hastalıklarının en önemlileri arasında yer alıyor ve beraberinde birçok hastalıkla birlikte görülebiliyor.

Vücuttaki renk yapan hücrelere karşı vücudun yıkıcı hücrelerinin aktive olmasıyla başlayan ve kişilerde diyabet, anemi, kanser, tiroit bezi hastalıkları ile beraber görülebilen Vitiligo, günümüzde en ciddi cilt hastalıkları arasında yer alıyor.

Vitiligo, deride renk kaybına uğramış beyaz plaklarla seyreden kronik bir hastalık olduğu gibi, genelde ilerleyici kozmetik problem oluşturan bir deri hastalığı olarak biliniyor.

Deri beyazlaması kalıtsal olabiliyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşe Özboya, deri beyazlaması olarak da bilinen Vitiligo hastalığının ciltte bölgesel beyazlamalara yol açan ciddi bir hastalık olduğunu belirterek, “Vitiligo, kimi zaman bir nokta kadar küçükken, kimi zaman el ayası kadar büyük ve hatta tüm deriyi etkilemiş olabilir. En sık etkilenen bölgeler ise yüz, dudak, boyun, göğüs, penis, diz, dirsek ve el sırtlarıdır. Vitiligo’nun kimi zaman kalıtsal yollarla da kişilerde görülebilen yayılmaya eğilimli bir hastalıktır. Ailede Vitiligo hastalığının bulunması, kişide görülme ihtimalini artırabilir.” diyor.

Deri beyazlaması ışınla tedavi ediliyor

Vitiligo’nun (deri beyazlaması) tedavisinde öncelikle hastaların güneş ışınlarından korunması gerekiyor. Hastaların, güneşe çıkış saatlerinin kontrol altına alınması ve 15 faktör üstü koruyucu krem kullanmaları gerekiyor.

Vitiligo, Puva ışını ile etkin bir şekilde tedavi edilebiliyor. Puva (320- 400 nm) dalga boyundaki ışınlar, kısa tedavi aralıklarıyla özel kabinlerde cilde veriliyor.

“Deri beyazlaması hayra alamet değil” için 5 cevap

  1. benim de böyle bi vitiligo hastalıgım var ve hastalık bölgesi penisim. hastalık çok ilerlemiş bi durumda. herhangi bi bir cinsel sorunum yok ancak dudagımın üst kısmındada çıkmaya başladı. bu sorunu nasıl cözeriz? yardım ederseniz sevinirim

  2. merhabalar, cocuğum 16 yaşında, yaklaşık 4 yıldan beri vitiligosu var. ellerinde ve dudak çevresinde, buna ne yapmamız gerekiyor,
    şimdiden çook teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek