Diş çürüklerine karşı anti bakteri üretildi

Amerikalı araştırıcılar diş çürüğüne neden olan bakterileri öldüren anti bakteriyi laboratuar ortamında üretmeyi başardı. Böylece diş çürüklerine son verme 21. yüzyılın mucizesi olarak tıp tarihine geçiyor.

Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Ağız Çene ve Diş Hastalıkları Bölüm Başkanı Dt. Dr. Hasan R. Edalı’nın verdiği bilgilere göre; bilim adamları gen teknolojisiyle değişime uğratılmış bu bakterileri ağız içine yerleştirmeye çalışmaktadır. Böylece özel bir zehir salgılayan mikroplar, sebep olan bakterileri öldürerek, diş çürümelerini ömür boyu önleyecek.

Diş çürümesi nasıl olur?
Streptococcus Mutans (S. Mutans) adı verilen bu bakterileri türünün milyonlarcası dişlere yapışır. Dişteki çürümelere engel olmak için diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız hijyeninin iyi olması hep önerilmiştir. Bunları uygulayan kişilerde diş çürümeleri asgariye indirilmiştir. Bilim adamları genleriyle oynanmış bu bakterileri ağız içine yerleştirmeye çalışmaktadır.

Streptokoklar insan vücudunun devamlı konuklarıdır. Bunlar süt dişleri çıkar çıkmaz ağız içine yerleşmeye başlar. Son dişimizi de kaybedene kadar ağız içinde ve dişlerin üzerinde varlıklarını sürdürmeye devam eder. İnsanlar, tatlı ve diğer gıdalar aldığında bu mikroplar harekete geçmektedir. Dişler üzerine yerleşmiş koklar gıda içindeki şekeri laktik aside dönüştürerek ağız pH’sını değiştirerek diş çürümesi için gerekli ortamı hazırlamış olur.

“Diş çürüklerine karşı anti bakteri üretildi” için bir cevap

  1. Dişler insan yaşamında çok önemli ama biz kıymetini billmiyoruz yeterince değer vermiyoruz çürükler iltihap vs. diş kaybına neden oluyor kaybedincede kıymetini anlıyoruz yaşlılıkta takma diş kullanmak ise kabus gibi geliyor şimdiden halk olarak bu konuda yeterince biliçli değiliz gibi geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek