Diş taşları tehlikeli olabiliyor

Diş taşı yani tartar, tükürükteki minerallerin ve plakların neden olduğu bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Diş eti iltihabına ve diş eti hastalıklarına yol açan diş taşları, özellikle diş eti çizgisinin altında oluştuğunda büyük sorun yaratıyor.

Dişlerde oluşan taşlar, kireçli ve sert olduğu için fırçalama ile temizlenemiyor. Düzenli diş kontrollerinde bu diş taşlarının temizlenmesi gerekiyor. Bu temizleme işlemi, özellikle diş eti çizgisinin altındaki taşlar için gratuar ve küret adı verilen aletlerle dişi kazıyarak yapılıyor.

Diğer bir yöntem ise, taşları temizlemeye yardımcı olan bir titreşim aleti kullanılıyor.

Kullandığımız diş macunları, dişin görünen kısmındaki taş birikmesini azaltıyor ama diş eti çizgisinin altındaki taşlar için etkili olamıyor. Ne yazık ki, diş kaybıyla sonuçlanabilen, bir diş eti hastalığı olan periodontit’e yol açan diş etinin altında oluşan taşların erken fark edilmesi ve temizlenmesi gerekiyor.

Sigara içmenin neden olduğu diş lekelerini temizlemek için tasarlanan özel diş macunları da önerilmiyor. Diş etleri zaten çekilmiş olan kişiler, diş eti çizgisi altındaki daha yumuşak tabakaların maruz kalacağı bu tür diş macunlarından zarar görebiliyorlar.

Uzmanlar, düzenli aralıklarla diş kontrollerinin yaptırılmasını, diş taşlarının temizletilmesini ve ağız-diş temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek