Diyabet asırlardır insanlığı tehdit ediyor

Sık görülen ve yaşam boyu süren bir hastalık olan diyabet (şeker hastalığı), asırlardan beri insan sağlığını tehdit ediyor. Diyabetin ilk teşhisine ilişkin verilere, 1872 yılında Mısır/ Luksor’da bulunan ve M.Ö. 1500 yılına ait olduğu söylenen Ebers Papirüsü’nde, ‘diyabette görülen bol su içme ve sık idrara çıkma şeklinde’ rastlanıyor.

Büyük bir artış görülüyor

Diyabet konusundaki gelişmeler, son 200 yılı kapsayan modern tıp tarihinin içinde geniş bir yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyada yaklaşık 150 milyondan fazla diyabet hastasının bulunduğunu ve son yıllarda yeme alışkanlıklarının değişmesi, hareket azlığı gibi yaşam değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan kilo artışı sonucu 2025’te diyabet hastalarının sayısının 300 milyona ulaşacağını belirtiyor.

Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Projesi Sonuçları’na göre, ülkemizde 2,6 milyon diyabetli ve 2,4 milyon glikoz intoleranslı (gizli şeker) hasta bulunuyor.

Diyabet nedir?

Diyabet, insülin hormonunun eksikliği ya da kullanılmaması sonucu ortaya çıkan bir metabolizma hastalığıdır. İnsülin yokluğunda veya insülinin hücre içi kullanımında bir bozukluk varsa; kandaki şeker (glikoz) hücre içine giremez, kanda şeker yükselir ve diyabet gelişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek