Diyabetliler sıcak ve boğucu havalarda rahatsızlanıyor

Sıcak ve boğucu hava, diyabet hastalarında kalp ve damar sorunlarına yol açabilir. Diyabetliler tatil için temiz havalı yaylaları tercih etmeli. Diyabet hastalarının, artan sıcaklarda kalp ve damar sorunu yaşamamaları için, tatillerini deniz kenarları yerine oksijeni bol yaylalarda geçirmeleri öneriliyor.

Tatil tercihini denizden yana kullanan hastaların, denizde bile ayakkabı giymeleri gerektiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrin Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Tetiker, sıcakların artmasıyla birlikte diyabet hastalarını bekleyen tehlikeleri anlattı. Diyabet hastalığının, dolaşım bozukluğu ve damar daralmalarına yol açtığını, bunun da beyin kanaması ve kalp krizi olasılığını yükselttiğini ifade eden Prof. Tetiker, şunları söyledi:

“Diyabet hastalarının birçoğu, aynı zamanda hipertansiyon ve kalp hastasıdır. Bu açıdan yüksek sıcaklık, nem ve buna bağlı yüksek basınç, sağlıklarını olumsuz etkiler. Bu nedenle, hastalarımıza özellikle yaz aylarında çalışma programlarını ve tatil tercihlerini mümkün olduğunca sağlık durumlarını göz önüne alarak yapmalarını öneriyoruz. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde kapalı yerlerde bulunmaları, açık alanlarda ise mutlaka şapka kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Hastaların, tatillerini sıcaklıkların yüksek olduğu sahil kentleri yerine, oksijenin bol olduğu yaylalarda geçirmeleri de daha sağlıklı olacaktır.

Tatil tercihlerini denizden yana kullanan diyabetlilerin, giyecek ve yiyeceklerini özenle seçmeleri gerekiyor. Diyabet sinir uçlarını etkileyerek, his kaybına neden olur. Bir diyabet hastası sıcaklığı hissetmeden sıcak kumların üzerinde yürüyebilir ancak, bu çeşitli yanık ve yaralara yol açar. Diyabet hastalarının dolaşım bozukluğu nedeniyle yaralarının güç iyileştiğini dikkate alırsak, gözden kaçan bir kesik, büyük sorunlara neden olabilir. Hastalar, sıcaklığın etkisiyle aşırı su kaybettiklerinden bunu telafi etmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek