Diyet EHEC’e davetiye çıkarıyor

Ölümcül EHEC bakterisinin bulaştığı insanların sayısının 3 bin’e ulaştığı bildirilirken Almanya’nın kuzeyindeki Luebeck’te bulunan bir lokantada yemek yiyen 17 kişinin hastalanması şüpheleri artırdı. Bakteriden en çok, yaz diyeti gibi nedenlerle sebze ağırlıklı beslenen kadınların etkilendiği belirlendi.

Almanya’da sebzelerden yayıldığı tahmin edilen EHEC bakterisi için çember daralıyor. İki haftada Almanya’da 19, İsveç’te bir kişinin ölümüne sebep olan hastalık için Alman yetkililer, salgının başladığı noktaları teftiş ediyor.

Alman Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi lokantayı incelemeye aldıklarını açıkladı.

Luebeck Üniversitesi’nde görevli mikrobiyolog Werner Solback “Lokanta hastalıktan sorumlu değil ama hastalığın nasıl yayıldığını bulmalıyız” dedi.

Geçen ay liman kenti Hamburg’da yapılan bir festivalin de hastalığın yayılmasına sebep olabileceği tahmin ediliyor.

Diyet davetiye çıkarıyor

Almanya, Danimarka ve İsveç’in de aralarında bulunduğu 10 Avrupa ülkesinde görülen salgın Çek Cumhuriyeti’ne sıçradı.

Amerika’da yaşayanları tehdit eden koli basili hastalığı teşhisi konulan 90 kişiden 2’sinin Almanya’ya gittiği belirtildi. Bu arada salgının ardından Almanya’daki hastaneler halktan kan bağışında bulunmasını istedi.

Ölen 20 kişiden 13’ünün kadın olması dünya basınında yeni bir tartışma başlattı.

Bilim adamları kadınların erkeklere göre daha sağlıklı beslendiğini ve bu yüzden salata ağırlıklı bir beslenme düzeni izlediklerini açıkladı. Bu beslenme düzeninin de koli basiliye davetiye çıkardığının altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek