Dolgun dudaklara sahip olmak zor değil

Gençliğin ve doğurganlığın simgesi olan dolgun dudaklar kuşkusuz her kadının hayalidir. Zamanla vücuttaki östrojen hormonunun azalmasıyla incelen dudakların kadınları bu hayallerinden vazgeçireceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü artık tıbbın bu soruna da bir çaresi var; dudak estetiği…

Dolgun dudaklar neden hoşumuza gidiyor biliyor musunuz? Çünkü dolgun dudaklar aynı zamanda gençliğin, doğurganlığın da simgesi. Zamanla vücuttaki östrojen hormonu azalıyor ve dudaklar inceliyor. Yani yaşlı kadınların dudaklarının incelmesi bu yüzden. Tabii yapısal olarak, doğuştan dudakları ince olan ve bundan pek de memnun olmayan kişiler de var.

Dudak estetiğini kimler tercih ediyor?

Dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen, kalın ve dolgun dudaklarla yüzündeki gençlik ve güzellik ifadesini güçlendirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Dudak estetiği ile ne hedefleniyor?

Ameliyatın hedefi dudakları kalınlaştırmak ve konturlarını daha belirgin hale getirmek. Ancak doğal bir görünümün de korunması bu ameliyatın başlıca hedeflerinden.

Dudak estetiği nasıl yapılıyor?

Dudak kalınlaştırma hastanın kendi vücudundan alınan dokularla ve bazı implant malzemeleri ile yapılabiliyor. Bu maddeler biyolojik dolgu maddeleri ve yapay dolgu maddeleri olarak ikiye ayrılıyor. Yapay dolgu maddelerinin arasında silikon ve kolajen gibi maddeler akla ilk gelenler.

Eğer hastanın kendi dokusu enjekte edilecekse doku alınabiliyor. Ancak 6-12 ay arasında konulan dokunun yüzde 10 ile 20’lik bir kısmı kalıcı oluyor. İşlemi bu sure sonunda tekrarlamak gerekiyor. 2 veya 3 seans sonrasında işlem kalıcı oluyor.

İğne ile enjekte edilen hyalurinik asit ekstresi de çok basit bir uygulamayla dudaklara verilebiliyor. Uygulama sonrası 4-6 ay kadar kalıcı oluyor ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekiyor. Operasyon lokal anesteziyle yapılıyor ve uygulama süresi yarım saati geçmiyor.

Dudak estetiğinin iyileşme süreci

Hastanın kendi vücut dokuları ile yapıldığında hasta 2-3 gün içerisinde normal hayatına dönebiliyor. İşlem lokal anestezi ile yapılıyor. Diğer hyalurinik asit ekstresi gibi implant uygulamaları daha basit oluyor ve hasta hemen normal hayatına dönebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek