Durgun ve kirli sular hastalık kaynıyor

Yüzme havuzları birçok kişinin ortak kullanım alanı olduğundan kirlenir. Birçok bakteri, virüs ve parazit bu kirliliği yaratır. Suya karışan mikroplar suyun yutulması ile bireylerde ishale neden olur. Ayrıca havuzlardaki klor, kimyasal konjonktivit dediğimiz göz enfeksiyonuna neden olur.

Irmaklar ve denizler, karışan lağım suları, artıklar ve insanların çıkartıları ile kirlenir. İshal, solunum sistemi enfeksiyonları, kulak göz ve cilt enfeksiyonları gözlenir. Mavi yeşil olgular fetal (ölümcül) toksinlere sahiptir. Ayrıca Leptospira denen bir mikrop, potansiyel ölümle seyredebilen Weil (bataklık humması) hastalığına neden olur.

Korunma ve tedavi yolları
Havuz ve deniz ortamlarının mümkün oldukça temiz olması önemlidir. Durgun ve kirli sularda, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizde yüzülmemelidir. Suya atlarken burun tutulmalı veya tıkaç kullanılmalıdır. Havuz ve deniz suyu yutulmamalıdır. Ciltte sıyrık ve kesik alanlar varsa, yüzme sonrasında temiz su ve sabunla yıkanmalıdır. Kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulak tıpaları takılmalıdır. Göz enfeksiyonlarını önlemede sualtı gözlüğü veya maskeleri kullanılmalıdır. Lağım karışan alanlara yakın bölgelerde ve şiddetli yağmurlar sonrasında yüzülmemelidir. Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarının tedavileri konunun ilgili, uzmanlarına danışılarak yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek