Düşük yapmak kalbi tehdit ediyor

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada, birden fazla düşük yapan kadınlarda ileride kalp hastalığı görülme riskinin artabileceği sonucuna varıldı.

Almanya’da yapılan ve Heart (Kalp) dergisinde yayımlanan araştırmada, üçten fazla düşük yapan kadınlarda bu riskin beşe katlandığı ortaya çıktı.

Kadının genç yaşta düşük yapmış olması halinde bu risk nispeten düşük.

Ancak araştırmacılar düşük yaşanmış olmasının doktorlara gelecekte yaşanabilecek sorunlar konusunda uyarı niteliği taşıyabileceği görüşünde.

Araştırma kapsamında 30 ila 60 yaşlarında, 11 bin 500’ü aşkın kadın incelendi.

Kalp krizi geçiren kadınların gebelik geçmişini inceleyen uzmanlar bu verileri diğer kadınlarda düşük oranlarıyla karşılaştırdı.

Araştırma sonucunda her dört kadından birinin düşük yaptığını bildirdiği, ancak bu sayının daha yüksek olabileceği, zira kadınların düşük yaşadıklarında bunu fark etmeyebildikleri belirtildi.

Kesin bir veri değil

Kilo, alkol ve sigara tüketimi gibi diğer faktörler de hesaba katıldığında, üç ya da daha fazla sefer düşük yapan kadınlarda kalp krizi riskinin yüzde 500’den fazla arttığı belirlendi.

İngiliz sağlık uzmanları iki sağlık sorunu arasındaki bağın hala net olmadığını söylüyor.

Cambridge Üniversitesi profesörlerinden Gordon Smith, başka araştırmalarda kadınlarda kalp hastalığı riskinin sadece düşük değil, prematüre doğum ya da hamilelikte yaşanan çeşitli sorunlar sebebiyle de arttığının belirlendiğine dikkat çekti.

İngiltere Kalp Vakfı’ndan bir sözcü de araştırmaya bakıp kesin sonuçlar çıkarmanın güç olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek