Ebeveyn baskısı çocuğu kekeme yapıyor

Çocuğun dil gelişiminde, çevresindeki insanların dili kullanış ve çocuğa yaklaşım biçimlerinin büyük önemi olduğunu söyledi. Dil gelişiminin çocuğun kendisiyle ilgilenildiği oranda artacağını belirten uzmanlar, konuşmayı yeni öğrenen çocuklara aşırı baskı yapılmaması konusunda anne-babaları uyarıyor.

Uzmanlara göre; anne ve babaların çocuklarına ayıracakları zamanın süresinden çok, kalitesi daha önemlidir.

Sabırlı olmak çok önemli
Çocuk anadilini öğrenirken, yapılacak aşırı baskı kekemeliğe yol açabilir. Çocuğun anadilini doğru kullanmayı öğrenmesini sağlamaya çalışırken aşırıya kaçmamak gerekir. Anne ve babanın yanlış tutumları, çocukların dil gelişiminde birtakım bozukluklara neden olabilir. Bu bozukluklardan biri de kekemeliktir. Yapılan araştırmalar, daha çok ebeveynlerin çocuğa karşı tutumlarının kekemeliğe yol açtığını göstermiştir. Bunda, özellikle çocuğun ilk kez konuşurken yaptığı yanlışlar ve kuşkular karşısında gösterilen sert tutum ile aceleci davranış önem taşır.

Ebeveynlere düşen görev
Çocuğun dil gelişimi sırasında, teşvik edici bir tutum takınmak gerekir. Hatta yaptığı bazı yanlışlar, görmezlikten gelinmelidir. Çünkü çocuk bazen anne ve babanın dikkatini üzerine çekebilmek için de bazı sözcükleri yanlış söyleyebilir, hatta kekeme taklidi yapabilir. Ayrıca konuşmak için çocuğun yeteri derecede bir olgunluk göstermesi beklenmelidir. Zamansız yapılacak alıştırmalar, dil gelişiminde olumsuz bir etki yaratacaktır.

Kelime hazinesi gelişir
Ebeveynlerin sürekli onlarla konuşmaları, çocukların kelime hazinesini geliştirdiği gibi daha yüksek zeka seviyesine ulaşmalarını da sağlayacaktır. Ayrıca, çocuğun ileriki yaşlarda daha girişken ve özgüvenli bir birey olmasının temelleri bu dönemde atılmaktadır. Bu dönemde, yetişkinlerin heveslendirici etkisi de çok önemlidir. Kendi kendini anlatımda çocuğu yüreklendirme ve çocuğun sağlıklı bir ilişkinin bulunduğu ortamda yetişmesinin sağlanması, anadili gelişiminde olumlu etkiler yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek