Elektrik süpürgeleri sağlıklı değil

Elektrik süpürgeleri sağlıklı değil

Her elektrik süpürgesinin evi iyi temizlemediğini belirten uzmanlar, yapılan araştırmalar sonucu elektrik süpürgelerinin belirli miktarda toz, alerjen ve bakteriyi havaya geri verdiğini tespit etti.

Evinizi kir, toz ve bakterilerden uzak tutmak için sık sık süpürüyoruz. Peki, eviniz göründüğü kadar temiz oluyor mu?

Yapılan araştırmalar her elektrik süpürgesinin evinizi iyi temizlemediğini gösteriyor.

Avustralyalı bilim adamları 11 üreticiden 22 farklı elektrik süpürgesini inceledi. İncelemeler sonucunda 62 farklı hava emisyonu incelendi.

Her makinenin belirli oranda bakteri, toz ve alerjeni havaya geri verdiği gözlemlendi. Yeni süpürgelerde bu oranın çok daha düşük olduğu kaydedildi.

HEPA filtresi olanlar daha etkili

HEPA filtresi olarak bilinen ve havayı iyice emen filtrelere sahip süpürgelerin diğerlerine oranla daha etkili olduğu görüldü. HEPA filtrelerinin havadaki polen, hayvan tüyü ve bakterileri % 99,9 oranında temizlediği biliniyor.

Evi süpürürken ise dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Mobilyaların altı mutlaka iyice temizlenmelidir. Evdeki ufak paspaslar haftada veya 2 haftada bir sıcak su ile yıkanmalıdır. 6 ayda bir ise tümden değiştirmek gerekmektedir.

Özellikle astım ve ciddi alerji sorunu olan kişilerin evlerinde halı kullanmaması önerilmektedir. Satın aldıkları süpürgelerin HEPA filtrelerinin de yüksek olmasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek