Emzirme döneminde annenin beslenmesi

JFK Hospital Diyet Uzmanı Özge Mergen emziren annelere beslenmeleriyle ilgili önemli ipuçları hazırladı. Mergen, anne sütünün kaynağının annenin aldığı besinler olduğunu hatırlatarak, emziklilik döneminde beslenmenin 2 temel amaca yönelik olduğunu hatırlatıyor:

1. Annenin gereken miktarlarda ve çeşitte besin tüketerek depolarını dengede tutması, sağlığını koruması.
2. Bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlamak için salgılanan sütün yeterliliğini ve verimliliğini sağlamak.

Günlük gerekli enerji miktarı
Sağlıklı bir anne günde 700-800 ml civarında süt salgılar. Bu durumda annenin normal gereksinimine ek olarak yaklaşık 700 kalori daha fazla enerji alması gerekir. Bu enerjinin 500 kalorisi annenin yediklerinden, 200 kalorisi ise gebelikte depolanan kaynaklardan sağlanmalıdır.

Emzikli annenin enerji gereksiniminin yanı sıra protein, kalsiyum, demir ve sıvı gereksinimi de artar. Artan bu gereksinimler dengeli bir biçimde, genel beslenmeye yapılacak eklemeler ile karşılanabilir.

Emziklilik döneminde zayıflama diyetleri uygulanmaz. Sağlıklı ve dengeli beslenerek emzirmeye devam eden kadınlar zaten kilo vereceklerdir. Sıvı ihtiyacını (günde ortalama 3 litre) karşılamak için su, bitki çayları, az şekerli komposto, meyve suları, limonata ve süt, ayran gibi içecekler tüketmesi uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek