Enfarktüsü önlemek için spor yapın

Columbia Üniversitesi Irwing Kalp Cerrahisi Profesörü Mehmet Öz, ABD’de ölümlerin bir numaralı sorumlusu olan kalp ve damar hastalıklarının engellenmesi için çeşitli önerilerde bulundu.

Egzersiz: Her türlü fiziksel faaliyet LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürür, HDL (iyi kolesterol) seviyesini artırır, kalbi kuvvetlendirir. Optimal sağlık için haftada en az 3 kez 20 dakika kalp ve damar faaliyetini artırıcı egzersiz yapmak gerekir.

İyi uyku: 7 saatten az uyku damar yaşlanmasını ve kalp krizi riskini artırır. Kalp sağlığı için her gece deliksiz en az 7 saat derin uyku uyumak gerekir.

Sigara: Kalıtsal etkenlerin kalbi nasıl etkilediğini kontrol etmek olası değil, ancak yaşam tarzı kararı önemli. Sigara ve tütün kalp krizi riskini artırmakla kalmıyor, diğer hastalıklara da davetiye çıkartıyor.

Stres: Stres, kalp hastalıklarının en çok önlenebilir nedeni. Stresi rahatlama yoluyla azaltmak ve meditasyon, kalbi korur.

Testler: Kalp krizi riskini azaltmak için vücut değerlerinin seviyesini bilmek önemlidir. Kolesterol, tansiyon ve fiziksel (EFOR-en yüksek kalp ritmi seviyesi ve dinlenmedeki seviye) testler, doktorların sağlayacağı danışmanlık için gereklidir.

Balık, fındık ve ceviz: Balık, fındık ve ceviz gibi Omega-3 yağ asit içerikleri yüksek gıdalar, kandaki trigliserid seviyesini düşürür, ayrıca kalp ritmini istikrara sokar. Yeterince Omega-3 almak için haftada 3 porsiyon balık ve her gün yaklaşık 30 gram ceviz yemek gerekir.

Prof. Dr. Mehmet Öz’ün önerileri:

– Aspirin’e erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaşın üzerinde başlanmalı.

– Stres önemli değil, strese karşı verilen savunma önemli. Kızgınlık ve saldırganlık arttıkça, aritmi ve kalp krizi riski de artıyor.

– Yanınızdaki kişinin her bir sigara içişinde, siz de 3’te 1 oranında sigara içiyorsunuz demektir.

– Yoga ve meditasyon, kalp sağlığı açısından çok faydalı. Meditasyonda, vücuttaki nitrik oksit düzeyi artıyor. Bu madde, damar sağlığı için çok önemli. Ömrü 5 saniye. En çok burunda bulunuyor. Yoga ve meditasyonda, derin nefes alarak bu maddeyi akciğerlerinize dolduruyorsunuz.

– Çocukları kalp hastalıklarından korumak için onlara spor yapma alışkanlığı kazandırmak ve fazla kilo almamalarına dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek