Erkeklerde göğüs büyümesi (jinekomasti) nedir?

Gelişme çağındaki erkeklerde hormonal değişimler sonucu meme dokusunda tek ya da çift taraflı bir miktar büyüme olmasına tıp dilinde “jinekomasti” deniyor.

Bu şekilde ortaya çıkan jinekomasti, genellikle 13-15 yaşlarındaki erkek çocuklarında görülüyor ve vakaların yüzde 90’ı birkaç yıl içinde geriliyor.

Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Fatih Dağdelen, büyümüş meme dokusunun, gelişme çağı sonunda 1-3 yıl içinde gerileyerek normal boyutlara döndüğünü söylüyor. Fakat bazen meme dokusu gerilemiyor ve bu sorunu yaşayan erkekler bunalıma girerek sosyal yaşamdan uzaklaşıyor. Bu, tıbbi bir sorun olmasının yanında kişinin psikolojisini de bozuyor ve büyük bir çöküntü yaratıyor.

Dar tişört giyemeyen, denize ve havuza giremeyen, başkalarının yanında üstünü değiştiremeyen erkeklerin çoğu, hastalığın çözümü olduğunu bilmiyor ve bu çileyi boşuna çekiyor.

Jinekomasti nedenleri

– Kilo alıp verme.
– Genetik yatkınlık.
– Hormon salgılayan tümörler.
– Hepatit, siroz.
– Akciğer kanseri ve akciğer hastalıkları.
– Tiroit bezi hastalıkları.
– Testis hastalıkları.
– Uyuşturucu kullanma.
– Kilo alma ya da kas yapma amaçlı steroid kullanımı ve bazı ilaçlar.

Jinekomasti ameliyatı, meme başının alt kenarından yapılan kısa bir kesiyle gerçekleştiriliyor. Buradan girilerek meme dokusu alınıyor, çevre dokuya geçiş bölgesi yaratmak için liposuction (yağ alma) uygulaması yapılıyor.

Jinekomasti belirtileri neler?

– Meme bezi serttir ve büyümeyerek düğme gibi kalır.

– Meme boyutları farklıdır.

– Memede kadın göğsüne benzer şekilde büyüme hatta ileri düzeyde sarkmalar olur.

Cerrahi çözüm gerekiyor

Op. Dr. Fatih Dağdelen, jinekomastinin tek tedavisinin “cerrahi” olduğunu söylüyor. Hastaların çoğunda “liposuction” (yağ alma) uygulaması, sorunu çözmeye yetiyor. Süt bezi kanallarından zengin olan hastalarda ise ameliyat gerekiyor. Ameliyat, çoğu zaman genel anestezi, uygun vakalarda ise lokal anestezi ile yapılıyor.

Jinekomasti probleminin cerrahi tedavisinde sonucun kalıcı olduğunu söyleyen Op. Dr. Dağdelen, hastaların bu sorundan kurtulmalarının olumsuz psikolojilerini düzelttiğine dikkat çekiyor. İşlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve hasta aynı gün içinde evine dönebiliyor.

Süt bezi kanallarından zengin veya ileri düzeyde sarkmayla seyreden hastalarda ameliyatın genel anestezi altında yapılması gerekiyor. Bu durumda hastanın bir gece hastanede kalması öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek