Etkileyici bir gülüşün sırrı sağlıklı dişlerde saklı

Gülüşünüz karakterinizi ele verir. Güven veren bir gülüşle hayata 1-0 önde başlarsınız. Güzel bir gülümseme hem kendinize güveninizi gösterir hem de ilişkiler de pozitif etki yaratır. Özellikle gülümserken dikkat çeken dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları, bireylerin sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkiliyor. Günümüzde diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle dişlerdeki pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları gideriliyor.

‘Gülüş Tasarımı’ olarak adlandırılan ve kişiye, güzel, sağlıklı ve ideal bir gülümseme kazandırmayı amaçlayan uygulama, işte bu noktada devreye giriyor. Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Uzmanı Dr. Ezel Elmas, güzel ve etkileyici bir gülümsemenin yolunun ‘gülüş tasarımı’ndan geçtiğini söylüyor…

Eski dolgular gülüşünüzü gölgeleyebilir
Gülümsemenizi zorlaştıran etkenlerin başında diş taşı kaynaklı diş eti çekilmeleri geliyor. Çünkü, dişeti çekilmesi ve diş aralıkları, kişiyi olduğundan yaşlı gösteriyor. ‘Gülüş tasarımı’ uzmanları güzel bir gülüş için öncelikle kötü görünüşlü eski dolguların değiştirilmesini, rengi koyulaşmış dişlerin beyazlatılmasını ve eksik dişlerin zaman kaybetmeden tamamlanmasını öneriyor. Özellikle eksik dişler, dikey boyutu düşürerek yüz yüksekliğini azaltıyor ve ağız yapısının bozulmasına yol açıyor. Ağzın kötü kapanışına neden olan eksik dişler, sözcüklerin doğru telaffuz edilmesini de engelliyor.

Kadın ve erkeğin gülüşü farklı!
Gülüş şekli kadın ve erkekte farklılık gösteriyor. Bu yüzden gülüş tasarımı yapılırken, cinsiyet farklılıkları göz önünde bulunduruluyor. Yüz şekli ile diş formları arasında da benzerlikler bulunuyor. Genellikle uzun yüzlü kişilerde diş formları da uzun; kare veya yuvarlak yüzlü kişilerde diş formları da kare veya yuvarlak oluyor. Beyazlatma sistemleri, estetik retorasyon ve kozmetik düzenleme gibi yöntemlerin kullanıldığı ‘gülüş tasarımı’ ile bu tür sorunlar yaşayan kişilere diş hekimi yardımıyla ideal bir gülüş dizayn edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek