Evleneceğiniz erkeği iyi tanıyın

Evlilikte riskli kişilikler bulunduğuna dikkat çeken bilim adamları, ‘Partnerinizi çok iyi tanımalısınız’ uyarısında bulunuyor. Uzmanlar bu kişiliklerin, ilişkiyi sarstığını belirtiyor.

Güzel düşlerle kurulan evlilik yaşamının, kişilik çatışmaları sonucu cehenneme dönüşebileceği gerçeğine bir kez daha dikkat çekildi. Evlilik hayatında “riskli kişilikler” bulunduğunu belirten uzmanlar, evlenmeden önce partnerinizi iyi tanıyın uyarısında bulunuyor. Evlilikte bazı kişiliklerin sorunlara yol açabildiğine dikkat çeken bilim adamları, bu kişilik yapılarını ve özelliklerini ise şöyle sıralıyor…

Obsesif erkekler
Duygusal ve kısıtlıdırlar, kendilerini iyi ifade edemezler. Aşırı titizdirler. Bununla birlikte her şeyin programlı olmasını isterler. Çok dakiktirler ve herkesin de dakik, planlı ve düzenli olmasını isterler. Eşinin beş dakika dahi geç kalması büyük sorunlara yol açabilir.

Pasif agresif erkekler
Bunlar genelde her şeye “Evet” diyen ama “Evet” dediklerini yapmayan bir yapıya sahiptirler. Sevmedikleri şeye dahi “Hayır” diyemezler. Karşısındakini düş kırıklığına uğratıp kızdırırlar.

Kaçınan erkekler
Sessiz ve çok pasiftirler. Gerektiği zaman olması gereken tartışmadan dahi kaçınırlar. Böyle olunca da ilişkiyi çok sağlıklı bir şekilde sürdüremezler.

Bağımlı erkekler
Bu kişilik yapısındakilerin bireysellikleri yoktur. Bütün kararları karşısındakinin almasını beklerler. Bireyselliklerini ortaya koyamadıkları için karşısındakini de sinirlendirebilirler.

Narsist erkekler
Kendilerini çok beğenirler. Sürekli olarak dikkatin ve beğeninin kendinde olmasını isterler. Bu kişiler kendilerini her şeyden çok severler ve sevilme ihtiyaçları çok zor doyurulur. Bu nedenle de ilişkilerde hep sorun yaşarlar. Sevilme isteğini doyurmak çok zordur. Sık sık ilişki değiştirerek ilk anı yakalamak isterler.

Sınırlı kişiliğe sahip olanlar

Sınırlı kişiliğe sahip olanlar, duygusal anlamda çok dalgalıdırlar. Bir günleri diğer günlerine uymaz. Duygusal olarak kendilerini çatışmanın dışına itip, karşısındakini daha çok çatışmaya iterler. Bu insanlarla evlilik oldukça zordur. Kendilerine ve başkalarına zarar verme duyguları her zaman ön plandadır. Duygusal olarak da çok saldırgandırlar. Bağırıp çağırıp, arada bir tabak gibi eşyaları fırlatabilirler. Ayrıca cinsel kimlik karmaşası yaşarlar.

Evlilik işe yarıyormuş

Bilim adamları, evliliğin insanın ruh sağlığına iyi geldiğini açıkladı. Uzmanlar özellikle kadınların evlendikten sonra daha sağlıklı olduğunu belirtti. İşte evliliğin yararları…

– Kadınların, kendilerine birey olarak güvenlerini artırıyor. Bir eş tarafından kabul edildiğini bilmek, kadına psikolojik olarak güvence sağlıyor.

– Uzmanlar, evlilerin bekarlara göre daha çok yaşadıklarını, hayatlarının daha uzun olduğunu belirtiyor.

– Evlilik yaşamı, kalp krizi riskini azaltıcı bir unsur olarak rol oynuyor. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, evli kadınlarda kalp krizi riski, bekâr ya da dullara göre yüzde 46 oranında daha az.

– Evli insanlar genelde daha sağlıklı oluyorlar. Hastalık zamanlarında yanında bir eşin bulunması, psikolojik olarak kişinin sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

– Bir yuva kuran erkekler daha az alkol tüketiyor ve fiziksel sağlıklarına çok daha fazla özen gösteriyor.

– Çalışan evli çiftlerin gelir ve tasarruf düzeyi de, daha yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek