Evliliğinizdeki monotonlukları şeffaf olarak aşın

Büyük aşklarla başlayan evliliklerde bile, bir süre sonra monotonlaşma görülür. İşte bu andan itibaren, çiftler birbirlerine karşı belli ölçülerde açık olmalıdırlar.

ABD’de ve Avrupa’da katıldığı birçok panelde “mutlu evliliğin formülünü” açıklayan evlilik uzmanı Dr. Jack Balswick, her evli çiftin bir süre sonra hatalarından kaynaklanan birtakım monotonluklar yaşayacağını söyledi. Böyle bir durumla karşılaşan çiftlere, birbirlerine karşı daha açık bir politika izlemelerini öneren Dr. Balswick, “Konuşmak, anlaşmaya adım atmaktır. Ayrılk kararı alan çiftler, artık konuşmayı başaramayan bireylerdir. Yaşadığınız sorunları birbirinizi yıpratacak kadar açık olmadan konuşmaya çalışın. Karşınızdaki kişininin sizin hayat arkadaşınız olduğunu unutmadan, her konuyu ve her fikri konuşun ve tartışın.

Nasıl davranmalısınız?
Daha önceki önerilerimizde de belirttiğimiz gibi, “sevgi ve saygı” konularını hiçbir zaman unutmadan konuşmayı tercih edin” dedi. Dr. Balsvick, monotonlaşan birlikteliklerde nasıl davranılması gerektiğini şöyle açıklıyor: Evliliklerde çiftler bazen etraflarında başka insanlar olduğunu unutur. Sadece birbirlerine odaklanan bu çiftler, bir süre sonra hiç tahmin etmedikleri bir ortamla karşı karşıya kalır. Bu anlaşılır bir durum olmakla birlikte, dışarıya açılan bir pencereniz olmazsa bir süre sonra birbirinizi boğabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın
Eşinizle tanışmadan önce bir sürü arkadaşınızla birlikte olurdunuz, ailenize daha fazla zaman ayırırdınız, iş yerinizde daha fazla vakit geçirirdiniz. Şimdi bunları yapma fırsatınız olmuyor. Eşinizle bu konuyu konuşun ve kendinize vakit ayırın. Eşinizin annesi ve babasından pek hoşlanmıyor olabilirsiniz. Zaten dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, bayanların yüzde 79’u, eşinin ailesinde pek hoşnut değil.

Eşinizin ailesine karşı saygılı olun
Ne olursa olsun, her gördüğünüz yerde eşinizin anne ve babasıyla çok yakın olmaya çalışın. Politik olmanız gereken en önemli nokta budur. Nesnel olarak nasıl tartışılacağını öğrenin. Mutlu çiftler tartışmadan kaçınmazlar. Onlar çatışmaya neden olan konuları nasıl ele alacaklarını bilirler. Evlenmeden önce, ağız dalaşına girdiğinizde kapıları çarpar, ağlar ve sonra onu öylece bırakıp giderdiniz, o da sizin peşinizden gelip binlerce özür dilerdi değil mi?

Her konuyu sevecen bir şekilde konuşun
Ama ne yazık ki artık o devir kapandı, kavgalarınızda daha ılımlı olmalı ve kendinizi iyi ifade etmeye çalışmalısınız. Ayrıca sorunu çözmeye yönelik konuşmalar yapmalısınız. Konuları mümkün olduğunca sevecen tavırlarla konuşun. Unutmayın, her şiddetli kavgada saygı kurumu biraz daha zarar görür.

Diğer önemli noktalar:
* Birbirinize karşı, iletişim kapılarını her zaman açık tutmayı unutmayın.
* Parasal meseleler, evliliklerin sona ermesinin en önde gelen sebeplerinden biridir. Mali konularda düzenli olarak konuştuğunuzdan emin olun.
* Evliliklerde parasal meselelerden sonra gelen ikinci çatışma konusu, evle ilgili gündelik işlerdir. Bu işleri paylaşmaya çalışın.
* Heyecan verici bir evlilik kendi kendisine oluşmaz. Bunun için çaba göstermeniz gerektiğini aklınızdan çıkartmayın.
* Bütün evliliklerin, belli birtakım zor dönemleri olduğunu unutmayın.
* Her konuya muhalefet eden tarzdan vazgeçin.
* Eğer çocuğunuz varsa, birbirinize sevgi sözcüklerini daha çok kullanın.
* Mutluluğunuzu ve mutsuzluğunuzu her zaman paylaşın.
* Birbirinize sürpriz yapmayı bir alışkanlık haline getirin. Faydasını göreceksiniz.

İkinizin bir takım olduğunu farz edin
İkiniz de işlerinizde çok başarılı ve bağımsız insanlar olabilirsiniz. Ama hiçbir zaman birbirinize destek olmayı, çılgın fikirlerinizi bile desteklemeyi ihmal etmemelisiniz. Onun için çok kötü bir gün müydü? O zaman onu rahatlatmak için bir şeyler yapın. Ona yatakta bir kahvaltı hazırlayın. İltifatlar edin.

Strese yenilmeyin!
Evliliklerin bazı dönemlerinde yaşanan stres, ilişkileri olumsuz yönde etkiler. İşte böyle bir durumla karşılaştığınız takdirde yapmanız gereken tek şey, birbirinize daha anlayışlı davranmak. Çünkü stres nedeniyle, kapanan eski tartışmalar yeniden alevlenebilir. Böyle bir duruma izin vermemeye çalışın. Dr. Balswick, stresli durumlarda çiftlerin ya birbirlerine çok yakın ya da çok uzak durmaları gerektiğini belirterek, “Bunun ortası bir davranış şekli, ilişkiyi zor durumlara itebilir. Çiftler bu gibi durumlara çok dikkat etmeli” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek