Evlilik ilişkiyi yıpratıyor mu güçlendiriyor mu?

Şunu kabul etmeliyiz ki, güçlü, özgür ruhlu, kendi kendine yeten ve duyarlı kadınlar olarak işimiz zor. Bir yandan evlilik fikrine kesinlikle karşıyız, bir yandan aile büyüklerimizin imalı sözleriyle mücadele ediyoruz, bir yandan da genlerimize işlemiş olan ve kafamızdan atamadığımız ‘Evlenmemek bir eksiklik mi yoksa?’ sorusuyla savaşıyoruz. Evlilik aşkı öldüren, duygusal ilişkiyi yıpratan bir canavar mı?

Nasıl oluyor da ‘hastalıkta ve sağlıkta, bir ömür boyu’ birlikte olmayı kabul eden bir çift birkaç ay içinde kanlı bıçaklı hale gelip bunun sorumlusunu aslında kendilerinin oluşturduğu, yani onlar olmasa var olmayacak olan evlilik kurumuna atıyor? Şurası kesin ki, kadınlar da erkekler de aceleci davranıyorlar. Birbirlerini tanımadan evlenmeye kalkıyorlar. Ama birbirini tanımak derken kastedilen kesinlikle karşı tarafın mayonez sevdiğini ya da siyah renkten hoşlandığını bilmek değil.

Ömür boyu destek
Bir kadınla bir erkeğin uyuşması, aynı müziği dinlemeleri ya da ikisinin de sinemaya gitmekten hoşlanmaları anlamına da gelmiyor. Sizinle ortak zevkleri paylaşan birçok erkek bulabilirsiniz.

Evlilik ancak, aynı olmasa da birbirine yakın iki dünya görüşünün, iki yaşam tarzının bir araya gelmesiyle, amaçların ve gelecekten beklentilerin uyuşmasıyla başarıya ulaşabilir. Üstelik sayıları az olmakla birlikte bunu yapabilen çiftler de var. Onlar için evli olmak bir yük değil; sorumlulukların paylaşıldığı, takım ruhunun oluşturulduğu, sevginin pekiştirildiği, karşılıklı güvenin temel alındığı, iki insanın tam anlamıyla bir bütün haline geldiği, sağlam bir yaşam biçimi…

Birlikte alınan kararlar, dökülen gözyaşları, atılan kahkahalar, zorluklara karşı omuz omuza mücadele etme, karşılıklı sabır göstermeyi, iletişim kurmayı ve daha da önemlisi birlikte yaşamayı öğrenmek, birbirini geliştirecek yönde ve düzeyli bir biçimde tartışmak, yaşanan acılar karşısında birbirine destek olmak ve belki de gelecekte bir çocuk sahibi olup yeni bir insana hayat vermenin ve onun sorumluluğunu birlikte üstlenmenin verdiği yakınlaşma…

Peki ya aşk?
Merak etmeyin, evlenseniz de ömür boyu bekar gezseniz de aşkın ömrü belli. Aşkın ve ilk heyecanların yerini alan sağlam, sürekli ve sıcak bir sevgiyi, sonsuz aşkı bekleyip sonsuz bir hayal kırıklığına uğramaya; ilişkinin yeni bir solukla bambaşka bir boyuta geçmesini ve farklı bir yaşam deneyimiyle zenginleşmeyi kısa süreli yürek çarpıntılarına; ömür boyu yanınızda olacak bir dostu, eğlenceli ama sonuçta yapayalnız bir hayata tercih edersiniz herhalde.

“Evlilik ilişkiyi yıpratıyor mu güçlendiriyor mu?” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek