Fast-food gıdalarda büyük tehlike

Fast-food beslenmeden uzak durmak için bir sebep daha çıktı! Uzmanlar, fast-food ürünlerin yağlarının sızmasını engelleyen kimyasal maddenin besinlere de bulaştığını tespit etti.

Kanada’da bulunan Toronto Üniversitesi uzmanları, hamburger, patates kızartması gibi yiyeceklerin yağının sızmasını önlemek için fast-food ambalajlarının yapımında kullanılan “perfluoroalkil” adlı kimyasalın gıdalara da bulaştığını tespit etti.

Tiroidden tümöre, yüksek kolesterolden kansere kadar bir çok sağlık sorununa neden olduğu belirtilen bu kimyasallar insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor.

Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Scoot Mabury, bugüne dek bu kimyasallarla ilgili hiçbir tedbirin alınmadığını söyledi.

Mabury “Bu kimyasallar ambalajdan yiyeceğe geçmez, vücutta tutulmaz ve vücut bunları işlemez zannediliyordu. Ancak bu görüşün hatalı olduğu ortaya çıktı” dedi.

Araştırmada tehlikeli kimyasalların fast-food tüketen kişilerin kan ve idrar örneklerinde bulunduğu kanıtlandı.

Uzmanlar söz konusu kimyasalların özellikle cinsiyet hormonlarına olan negatif etkisi nedeniyle doğurganlığı olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek