Fazla su içmek zayıflatır mı?

Fazla su içmek zayıflatır mı?

Günde 8 bardak su içmeli miyiz? Çay, kahve su ihtiyacımı arttırır mı? Günde 8 bardak suya ihtiyacım var mı? İşte su içmek hakkında doğrular ve yanlışlar…

Uzmanlara göre yetişkin erkeklerin günde 3 litre kadınların ise 2.2 litre sıvıya ihtiyacı var. Ancak Pittsburgh Tıp Merkezi’nden Leslie Bonci’ye göre bu ölçünün herkese uymaz. Kilonuz, boyunuz ve günlük bedensel aktiviteniz bu ölçüyü değiştirir.

Ayrıca hamile ve emziren kadınlar da daha çok suya ihtiyaç duyar.

Hava sıcaklığı su ihtiyacımı etkiler mi?

Evet, etkiler çünkü sıcak havalarda daha çok terlersiniz ve bu da vücuttan daha çok su kaybedilmesine neden olur. Sıcak havada su ihtiyacı normalin iki katına çıkar.

Yiyeceklerden sıvı ihtiyacımı giderebilir miyim?

Günlük sıvı ihtiyacının yüzde 20’si zaten yiyeceklerden alınmalıdır. Tüm besinler de su içerir ancak en çok sebze ve meyveler su içeren besinlerdir.

Çay, kahve ve alkol susatır mı?

Kafein içeren tüm içecekler diüretik yani idrar söktürücü görevi görür.

Alkol de diğer sıvılara oranla daha çok tuvalete çıkmanızı sağlar. Özellikle bira, likör ve şarap gibi alkollü içecekler daha çok susatır.

Mineralli su içmeli miyim?

Sodyum, potasyum, klorid, kalsiyum ve magnezyum vücudunuz için zaruri minerallerdendir. Bu minerallerin çok ya da az alınması değil, vücutta tükendiğinde yerine konulabilmesi önemlidir. Birçok minerali doğal yetişen sebze ve meyvelerden almak mümkündür.

Ne kadar çok su o kadar iyi mi?

Aşırı su içmek zaruri bir şey değil ancak suyu doğru zamanda içmek önemli. Uzmanlar yemek yerken su içmeyi tavsiye etmiyor.

Su içmek zayıflamama yardımcı olur mu?

Belki ancak yine Leslie Bonci’ye göre bol bol su içerek kendinizi tok tutmayı başarırsanız daha az yemek yemenizi ve böylece daha az kalori alımını sağlayabilirsiniz. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre yemekten önce iki bardak su içenler yemekte daha küçük porsiyonlar tüketiyor.

İçme suyunu filtreden geçirmeli miyim?

Su Kalitesi Derneği’nden Pauli Undesser suyu filtreden geçirmek kalitesini arttırır ve tadını iyileştirebilir. Ayrıca suyun içinde olması mümkün metalleri de ayrıştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek