Fıtık boğulmalarına karşı dikkatli olun

Fıtıkta en ciddi, hatta öldürücü tehlike, fıtığın boğulmasıdır. Boğulma, fıtık kesesinin sıkışmasından dolayı içindeki organlarda kan dolaşımının durmasıdır. Önce damarlarda kan akışı yavaşlar, bunun etkisiyle kesenin içindeki organ parçası şişer ve damarların üstündeki basınç daha da artarak kangren yapabilir.

Bağırsaklarda oluşacak kangreni ise, delinme ve peritonit (karınzarı iltihabı) izler. Sıkışmada, daha önce yumuşak olan ve hafif rahatsızlık veren fıtık gerilir, duyarlı hale gelir ve yatınca küçülmez. Boğulma ise kusma, karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık gibi belirtiler verir.

İç fıtıkta ender görülüyor

Bu durumda tek çare acil cerrahi girişim ile boğulan bağırsak bölümünü çıkarmak ve fıtığı onarmaktır. Boğulma birkaç saat bile sürse, boğulan bölüm iyileşmeyecek biçimde zarar göreceğinden, kesilerek çıkarılması ve sağlam uçların birbirine dikilmesi gerekir.

Ender görülen iç fıtıkta oluşan boğulmada ise dıştan fark edilen bir çıkıntı olmayacağından, hastada yalnızca bağırsak tıkanması belirtileri görülür. En sık boğulan fıtık, femoral fıtıktır; onu kasık fıtığı ile göbek fıtıkları izler. Diyafram fıtığında ise boğulma enderdir.

En iyi çare kilo vermek

Hastada şişmanlık, kabızlık, idrara çıkma sırasında güçlük ve öksürük gibi fıtığa yol açabilecek bir rahatsızlık varsa tedavi edilmelidir. Diyafram fıtıklarının çoğu da ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilir. En iyi çarelerden biri kilo vermektir.

Rahatsızlığı önlemek için eğilmekten sakınmak, geceleri birkaç yastık kullanmak, yatmadan önce fazla sıvı içmemek ve mide asidine karşı ilaç kullanmak yararlı olur. Ameliyat ancak, bu önlemlerin yeterli olmadığı ya da belirtinin çok şiddetli olduğu durumlarda gereklidir.

Ameliyat ya karnın üst kısmından ya da göğüs kafesi açılarak yapılır. Ancak günümüzde diyafram fıtıkları genellikle ameliyat edilmez.

Kasık fıtığı nasıl tedavi edilir?

Kasık fıtığı tedavisi ise ya ameliyat ya da kasıkbağı takmaktır. Kasıkbağı bacakların arasından geçen ve bacağın fazla kaldırılmasını önleyen özel bir kuşaktır.

Fıtığın üstüne rastlayan yerinde ise, özel bir tampon bulunur. Ancak bağ rahatsızlık verebilir ve fıtık ona karşın çıkarsa, kesenin kenarına baskı yaparak boğulma olasılığını artırabilir. Bağı takmadan önce fıtığı yerine iyice yerleştirmeyenlerde, sıkışma tehlikesi özellikle yükselir. Bu yüzden, genellikle, kasık fıtıklarında ameliyat yeğlenir.

Fıtığın boğulmasını önler ve hastanın rahat etmesini sağlar. Ameliyat oldukça basittir. Ameliyattan 3 ay kadar sonra, nedbe dokusu oluşunca bölge normal kas direncini yeniden kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek