Gaz sancısının nedenleri ve tedavisi

Gaz üretimi, aslında doğal bir vücut fonksiyonudur. Bir şey yiyip-içilirken farkında olmadan yutulan hava gaza neden olabiliyor. Meyve-sebze, tam tahıllar ve baklagiller gibi sağlıklı yiyecekler lif yönünden zengin oldukları için diğer besinlere göre daha fazla gaz üretimini tetikliyor.

Ayrıca hızlı, sinirli, aceleyle yenen yemekler, sakız çiğnemek ve bazı ilaçlar da gaz sorununu artırıyor.

Gaz sorunundan şikâyetçi olanlar için Dr. Ece Hattat, gaz sorununuzu nane ile giderme yollarını anlattı.

“Gaz sorunuyla mücadele edenlerin sayısı hızla artıyor.

Gaz üretiminin aslında doğal bir vücut fonksiyonu olduğunu bilmelisiniz. Bir şey yiyip-içtiğinizde bilmeden yuttuğunuz hava gaza neden olabiliyor. Bununla birlikte kalın bağırsakta yaşayan ve ince bağırsakta sindirilemeyen karbonhidratları fermente eden bakteriler de gaz oluşturuyor.

Maalesef meyve-sebze, tam tahıllar ve baklagiller gibi sağlıklı yiyecekler lif yönünden zengin olduklarından gaz üretimini diğer besinlere göre daha fazla tetikliyor. Ayrıca hızlı, sinirli, aceleyle yenen yemekler, sakız çiğnemek ve bazı ilaçlar da gaz sorununu arttırıyor.

Uzmanlar günde 6-20 kere arası gaz çıkarmanın sağlıklı olduğunu belirtiyor. Sağlıklı bir şekilde gaz çıkaramayan kişilerde ise keskin, kramp şeklinde karın ağrıları ve karında şişkinlik hissi meydana gelebiliyor. Peki, ne yapacaksınız?

Aşağıdaki öneriler gaz sorunundan şikâyetçi olanlar için…

Yavaş yemeye dikkat edin

Bence işe öncelikle sizde gaz sorunu yaratan yiyeceklerin neler olduğunu araştırarak başlayın. Bir beslenme günlüğü tutarak yediğinizde sizi rahatsız eden yiyecekleri kaydetmeniz, daha sonra da bu yiyeceklerden kaçınmanız oldukça faydalıdır.

Fasulye, soğan, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, kabak, baklagiller, enginar, armut, elma, şeftali, erik, yumurta, şekersiz sakızlar, tam tahıllı ekmek, bira, soda, süt ve dondurmanın gaz yapma olasılığı olan yiyecekler olduğunu bilmelisiniz.

Kızartılmış, yağlı yiyecekler de mide boşalmasını geciktirip, doluluk hissinizi arttıracaktır. Bir süre yüksek lif içeren yiyeceklerden uzak durun. Bunları beslenmenize yavaş yavaş haftalar içinde ekleyin.

Sütün içindeki laktoza hassassanız veya buğdayda bulunan glutene alerjikseniz de aşırı gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri, yoğurt tüketin. Eğer gaz şikâyetleriniz devam ederse süt ürünlerini beslenmenizden tamamen çıkarmanız da gerekebilir.

Aynı şekilde gluten alerjiniz varsa buğdaydan kaçınmalısınız. Bu önerilere küçük porsiyonlar halinde yemek yemeyi, yediklerinizi iyice çiğnemeyi de ekleyin. Heyecanlı, sinirli ve aceleyle değil, yavaş, keyifli, rahat bir şekilde yemek yemeği alışkanlık haline getirin.

Sakız çiğnemekten, sert şekerlemelerden ve içeceklerinizde kamış kullanmaktan kaçının. Sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Bunlarla birlikte sigara içmemek ve düzenli egzersiz yapmak da gaz probleminize iyi gelecektir.

Gaz sancısı için doğal çözümler

Gaz sorununuz için doğal bir çözüm arıyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Ancak reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz.

Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da şişkinliğinizi azaltacaktır. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan dost bakterilerdir. Bu bakterileri içeren yoğurt veya kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak gaz sorunuyla mücadelede size yardımcı olacaktır.

Tüm bu önerilere rağmen gaz sorununuz devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız.

Gaz sorununun daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Reflü sorunu, divertikülit, Crohn ile Ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıklarda gaz sorunu altta yatan hastalığa işaret edebiliyor.

Özellikle bağırsak alışkanlığında değişiklik yaşayanlar, kronik ishal veya kabızlık sorunundan yakınanlar ve ailesinde kalın bağırsak hastalığı hikâyesi olan kişilerin gaz sancılarını ciddiye almalarında fayda var. Bu durumda doktorunuz altta yatan bir sorun olup olmadığını anlamak için bazı incelemeler yapacak ve uygun tedavi planını oluşturacaktır.”

Dr. Ece Hattat

“Gaz sancısının nedenleri ve tedavisi” için 4 cevap

  1. sayın doktorum bendeki sıkıntıya çözüm nasıl getırebilirim iki kere ameliyat oldum bğırsak düyümlemesınden benım bağırsağım çok uzunmuç ve tamamen tahrip olmuş büyümüş ve çok incelenmiş bidaha ameli,yatın risk olduğunu söylüyor doktorum ama çok gaz sancısını çekiyorum acayıp şişkinlik oluyo ne yersem böyle ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevınırım saygılar

  2. hocam, kız arkadaşımın yaklaşık 4 gündür geçmek bilmeyen gaz sıkışmasından dolayı rahatsızlığı var. doktora gitti yalnız hala geçmek bilmedi tuvaletini de düzenli biçimde yapamıyor ayrıca nedenini anlayamadığımız biçimde kilo kaybı yaşadı teşekkür ederim

  3. hocam ben uzun süredir gaz çıkartamıyorum ve kaç senedir gaz hapları kullandım ve kaç tane doktora gittim çare bulamadım ne yapmalıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek