Gazlı içecekler reflüye yol açıyor

Gazlı içecekler reflüye yol açıyor

Ramazan ayının Ağustos sıcaklarına denk gelmesiyle birlikte uzayan gündüz ve oruç tutma süresinin çeşitli mide ve bağırsak problemlerine davetiye çıkardığını ifade eden uzmanlar, özellikle iftarda ferahlamak ve sıcakların etkisini azaltmak için tüketilen gazlı içeceklerin reflü başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığı uyarısında bulunuyor…

İftarda ferahlamak için tercih edilen asitli içeceklerin, reflü, ülser gibi hastalıkları tetiklediği belirtildi. İşte uzmanların gazlı içecekler ile ilgili yaptığı uyarılar.

Reflüye yol açıyor

Prof. Dr. Cem Kalaycı, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Gazlı ve asitli içeceklerin kalori ve şeker oranları çok yüksek. Birçoğu kafein içeriyor. Kafein bağımlılık yapan bir madde. Özellikle Ramazan ayında asitli ve gazlı içeceklerin tüketilmemesi gerekiyor. Gazlı ve asitli içeceklerin aşırı tüketimi kilo alımına neden oluyor.

Oruç tutanlar, iftarda kısa süreliğine serinlediklerini zannediyor. Oysaki asitli içecekler vücudun su ihtiyacı karşılanmıyor.

İftarda kesinlikle gazlı içecekleri tavsiye etmiyoruz. Reflü ve bağırsak problemi olanların bu ürünlerden uzak durması gerekli. Uzun süre aç kalan oruçlular, iftarda çok kısa sürede, yoğun şeker tüketiyorlar.

Gazlı içeceklerin şeker oranı çok yüksek. Aşırı şeker yüklemesi bazı kişilerde beraberinde ani şeker düşüşüne ve buna bağlı olarak da hipoglisemiye yol açıyor. İftarda mutlaka su içilmeli. Ayran ve sütlü gıdalar protein ihtiyacını karşılamak için bol bol tüketilmeli.”

Diyabete davetiye çıkarıyor

Memorial Ataşehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Dr. Duygu İbrişim de gazlı içecekler ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Gazlı ve asitli içecekler sanıldığının aksine içerdikleri yüksek tuz-şeker ve katkı maddeleri nedeniyle vücudun yeterli suyu alamamasına ve susuz kalmasına neden oluyor. İftarda asitli içeceklerle hastalığa davetiye çıkarılıyor.

Asitli ve gazlı içecekler sağlıklı kişilerde bile mide ve bağırsak problemlerine yol açabilir. Özellikle gastrit, reflü, ülser ve kronik bağırsak şikayeti olanların çok dikkat etmesi gerekiyor. Sindirim sisteminin iç yüzeyini döşeyen mukozayı tahriş ederek ülseri tetikliyor.

Ayrıca vücudun insülin direnci ve obeziteyi kolaylaştırıyor. Aşırı tüketim, obezite ve buna bağlı diyabet, kalp-damar ve karaciğer hastalıklarına davetiye çıkarıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek