Gebelikte düşük kâbusundan tedavi ile kurtulun

Bir kez düşük yapmış kadının tekrar düşük yapma ihtimali yüksek. Uzmanlara göre, bir kere düşük yapmış kadının tekrar düşük yapma riski artıyor. Özellikle bazı risk gruplarında olanların tedavisi gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü, düşüğü ‘fetusun ortalama 20 haftalık gebelik sırasında, 500 gr.’ın altında olması’ şeklinde açıklıyor. Gebeliklerin yüzde 15-40’ı düşükle sonlanıyor.

Daha önce gebe kalmamış bir kadının ilk gebeliğinde düşük yapma olasılığı yüzde 5 iken, başından bir düşük geçmiş kadının ikinci gebelikte düşük yapma olasılığı yüzde 11,5, 2 kez düşük yapan da ise bu oran yüzde 29, dördüncü gebelikte ise yüzde 36’lara çıkıyor. İleri yaş en önemli düşük nedenlerinden biridir. En elverişli üreme çağı 20-34 yaş arasındaki dönemdir. Bu dönemin dışında gebeliklerin düşükle sonlanma şansı daha yüksektir.

Normal hamilelik şansı
Önceden düşük yapmış olmasına rağmen, normal ve doğumla sonlanan gebeliği olan kadınların, normal bir hamilelik geçirme şansı daha yüksektir.

Tekrarlayan düşükler
Yirminci gebelik haftası öncesi ve bebek 500 grama ulaşmadan önce gerçekleşen iki ve daha fazla sayıdaki düşük, tekrarlayan düşükler olarak adlandırılır. Bu durum üreme çağındaki çiftlerin yüzde 2-5’inde çocuk sahibi olamamanın nedenidir. Çiftlerde büyük bir psikolojik çöküntüye ve anne adayının vücudunda tekrarlayan yıpranmalara neden olan bu durum, değişik yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Düşük nedenleri nelerdir?
Anne yaşı: 35 yaş üzerinde kromozomal anomalilerin olasılığı artması nedeniyle, düşük riski de artmaktadır. 35-39 arası bu oran yüzde 20 iken, 42 yaştan sonra bu oran yüzde 40’a çıkmaktadır.

Genetik faktörler: İlk 3 ayda olan düşüklerin yüzde 50’sinden kromozom anomalisi sorumlu iken ikinci 3 ayda bu oran yüzde 20’dir. En sık görülen kromozom anomalileri ise sayı anomalileridir.

Rahim içi yapışıklıklar: Geçirilmiş küretaj, enfeksiyonlara bağlı olarak gelişir. Bunların dışında iyi düzenlenmemiş diyabet, troid bezinin hastalıkları, düşük nedenleri arasındadır.

Anatomik bozukluklar: Kadınların yüzde 0.1’inde doğumsal uterus (rahim) yapı anomalileri görülmektedir. Bunların çoğu gebeliğin ikinci 3 ayında rastlanan düşüklerdir.

Rahim ağzının yetersizliği: Tipik olarak gebeliğin ikinci üç ayında ağrısız olarak rahim ağzının açılması ve erken doğumla karakterizedir.

Enfeksiyon: Klamidya enfeksiyonları, tüplerde tıkanıkların oluşmasına ve düşüklere yol açar. Mikoplazma enfeksiyonları da düşüğe yol açabilir. Tekrarlayan düşükleri olan hastalar, enfeksiyon yönünden de kültürler alınarak değerlendirilmeli ve enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

“Gebelikte düşük kâbusundan tedavi ile kurtulun” için 6 cevap

  1. ben 5 hafta bir gün hamileyim 01/05/2009 kahverengi akıntım oldum 04/05/2009 dada kanamam lekelenme şeklinde doktora gittim düşük tehlikesi olabileceğini söyledi bebek aspirini folibiol progesteron 100 mg vajene sürülecek bir krem verdi travogen kullanmamı bir hafta sonra kalp atışı duyulursa problem kalmayacağını söyledi.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  2. merhaba ben 22 yaşında ve 1.5 yıllık evliyim. 1 yıl arayla iki düşük yaptım ikiside 1 aylıktan küçüktü şuan düşük nedenini araştırıyor doktorum ama yapılan tüm testlerim patoloji sonucum normal çıktı doktorum folik asit verdi ve 1, 2 ay kullanıp gebeliği denememi söyledi sizce bu tedavi yeterlimidir 3. gebeliğiminde düşükle sonuçlanmasından korkuyorum psikolojim alt üst oldu lütfen bana yardım edin iyi çalışmalar kolay gelsin…

  3. ben 32 yaşındayım 1 yıl arayla iki düşük yaptım ikiside 1 aylıktı ikincisi boş gebelikti tedavisi nasıl olur hangi ilaçları kullanmam gerekir.

  4. selam ben 27 yaşındayım 1 tane çocuğum var 4 kere düşük yaptım sebebini bulamıyorlardı çok doktora gittim. beni çapa tıp fakülte hastanesine gitmemi istediler 4 aydır tedavi oluyorum bir sürü tes yaptırdım hiç bir şey çıkmadı rahim filmi çektirdim rahim filminden sebebini buldular rhim duvarında genişleme varmış yanı bebeğin yerleştiği kesede 1 ay sonra amaliyathanede belden uğuşturup kamerayla bakacaklar ne kadar genişleme var diye ..7/01/2011 de belli olcak …

  5. merhaba ben hamileydim ama yine düşük yaptım eşim çocuk istiyo bu benim 4. düşüğüm ve ne yapacağımı hiç bilmiyorum iki çocuğum var ama bitane daha istiyo tedavimi nasıl ve hangi hastanede yapabilirim hamileliklerim 2 ve ya 3 haftalıkken düşürüyorum üzülüyorum çok zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek