Gebelikte kanser tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte kanser tedavisi yapılırken annenin yaşamının ön planda tutulması gerekiyor. Gebeliğin ilk 3-4. ayında saptanan kanserlerde, gebelik sonlandırılarak kanserin tedavi edilmesi yoluna gidiliyor.

Gebeliğin son 7-8. ayında saptanan kanserlerde bazen çok kısa bir süre beklenerek doğum gerçekleştiriliyor ve tedaviye başlanıyor.

Gebelikte kanser tedavisi

Gebeliğin 5-7. ayı arasında saptanan kanserlerde tedaviye başlama zamanının anne ve baba ile birlikte kararlaştırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Fuat Demirkıran sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu dönem kanserlerinde anne hayatı ön planda tutularak çoğu zaman bebek feda edilir. Gebelikte kansere yönelik her tanı ve tedavi girişiminde bebeğin yaşamı etkilenebileceğinden, anne ve babaya konu ayrıntıları ile anlatılmalı ve izin alınmalıdır. Rahim ağzı kanseri dışındaki kanserlerde bebeğe zarar vermeksizin gerekli ameliyatlar yapılabilir. Bunun için en uygun dönem gebeliği 14-16. haftalarıdır. Gerektiğinde gebelik sırasında kemoterapi denilen kanser tedavileri uygulanabilir. Gebeliğin ilk 2-3 aylık dönemi dışında bu tedavilerin bebeği olumsuz şekilde etkilediği gösterilmemiştir. Gebelikte radyasyon (ışın) tedavisi yapılmamalıdır. Bebeğe daima zarar verir.”

Kemoterapi ve radyoterapi

Kemoterapi amacıyla, çeşitli kanser türlerinde kullanılan pek çok ilaç var. İlaçların yumurtalıklar üzerindeki etkisi birbirinden farklı. Kemoterapi süresince kadınların yaklaşık yüzde 50-70 kadarı adetten kesiliyor. Tedavi sonrasında bu hastaların yaklaşık yarısında adetler tekrar başlıyor.

“Kısaca kemoterapi ile kadınların yüzde 30-40 kadarında yumurtalıklar düzelmeyecek şekilde tahrip olur ve hasta menopoza girer” diyen Prof. Dr. Fuat Demirkıran şunları söylüyor:
“Yaş ilerledikçe ve kemoterapinin süresi uzadıkça yumurtalıkların tahrip olma olasılığı artar. Kasık bölgesine yapılan radyasyon (ışın) tedavisi sonrasında yumurtalıklar genellikle tümü ile tahrip olur ve hasta menopoza girer. Bu nedenle kasık bölgesine yapılacak işin tedavisinden önce yumurtalıkların yeri ameliyatla değiştirilir ve kasık bölgesi dışına çıkartılır.

Kemoterapi sırasında yumurtalıkların tahrip olmasını önlemek için bazı ilaçlar denenmektedir. Bunların başında doğum kontrol hapları gelmektedir. Kemoterapi yapılırken doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda yumurtalıklar daha az tahrip olmaktadır.”

Embriyon dondurulması

Gelişen tıp teknolojisiyle, artık kanser olan kadınların tedavi sonrasında hamile kalmalarını sağlayacak uygulamalar başarıyla yapılıyor. Bunların başında yöntem embriyon dondurulması geliyor.

Prof. Dr. Fuat Demirkıran, embriyon dondurulması ilgili olarak şu bilgileri veriyor:
“Bu amaçla kanser tedavisi öncesi anneden yumurta alınır. Babadan alınan sperm ile bileştirilerek embriyon (bebeğin ilk hali) oluşturulur ve dondurularak saklanır. Tedavi sonrasında anne rahmine koyularak büyümesi sağlanır. Bu yöntem ülkemizde de yapılmaktadır.

Deneme aşamasında olan ve henüz uygulamaya girmemiş iki yöntem daha vardır. Bunlardan birinde, yumurta dondurularak saklanmaktadır. Ancak henüz başarılı olunmamıştır. Bir diğer yöntem, yumurtalık parçalarını dondurmak ve kanser tedavisi sonrası cilt altına yerleştirmektir. Bu yöntemde hayvanlarda denenmektedir. İnsanlarda henüz istenen başarı sağlanamamıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek