Gece atıştırmaları zararlı değilmiş

Gece atıştırmaları zararlı değilmiş

Zararlı bilip çoğunlukla uzak durduğumuz gece atıştırmalarının aslında çok da zararlı olmadığı yapılan araştırmalarla tespit edildi.

Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırma sonucu yaygın bilinen bir kanıyı daha yerle bir edecek veriler elde edildi.

Yatmadan önce içilen süt kas yaptırıyor

“Medicine & Science in Sports & Exercise” dergisinde yayımlanan bir çalışma, yatmadan yarım saat önce içilen sütün erkeklerde protein sentezini artırarak daha fazla kas yapılmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

Proteinli atıştırmalıklar metabolizmayı hızlandırıyor

Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada ise uyumadan önce protein ya da karbonhidrat içeren hafif bir şeyler atıştırmanın, metabolizmayı hızlandırdığı keşfedildi.

Çalışmaya katılanlar, iki gruba ayrıldı. İlk grubun, yatmadan önce 150 kalori almasına izin verildi.

Çalışma sonucunda ilk grubun, gece hiçbir şey yemeyen ikinci gruba oranla daha yüksek bazal metabolizma oranına sahip olduğu belirlendi.

Gece atıştıranlar öğün aralarında acıkmıyor

Yine aynı çalışma, yatmadan önce bir şeyler atıştıran kişilerin sabah daha az açlık hissettiğini gösterdi. Bilim insanları, gece özellikle protein açısından zengin gıdalar tüketenlerin, ertesi gün öğünler arasında fazla acıkmadığını söyledi.

Wayne Eyalet Üniversitesi’nde yapılan farklı bir çalışma ise yatmadan önce lif açısından zengin gıdalar tüketen kişilerin daha kolay kilo kaybettiğini gözler önüne serdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek