Gece ıslatmaları ömür boyu kâbus olmasın

Doğru ve başarılı bir tedavi için; gece ıslatmalarının, alternatif tedavi yöntemleri, psikolojik tedavi ve aile desteği gibi değişik açılardan incelenmesi gerekiyor. İnsanlık tarihi kadar eski ve yaygın olan enürezis (gece ıslatmaları), hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen, kişinin sosyal gelişimi, kariyeri ve insan ilişkileri üzerinde önemli problemler yaratan bir hastalıktır.

Haydarpaşa Numune Hastanesi Üroloji 2 Kısım Şefi Doç. Dr. İhsan Karaman’ın verdiği bilgilere göre; enürezis, alerjik hastalıklardan sonra çocukluk dönemindeki en yaygın problemlerden biridir. Enürezis mediko-sosyal bir problem olduğundan, doğru ve başarılı bir tedavi yolu belirlemek için, bu problemin alternatif tedavi yöntemleri, psikolojik tedavi ve aile desteği gibi değişik perspektiflerden irdelenmesi gerekmektedir.

Ülkemizde yapılan araştırmalar, Türkiye’de 1 milyon kişinin bu dertten muzdarip olduğunu ortaya çıkartmaktadır. Çalışmalar, yüzde 1 oranında sağlıklı, yetişkin bireylerin yataklarını ıslattığını göstermektedir. Bunun anlamı pek çok enüretik çocuğun medikal tedavi görmediği zaman yaşamları boyunca enüretik kalacağıdır. Bu nedenle enüretiklerin erken yaşta gerekli ve yeterli sürede tedavi olmaları, onların gelecek yaşamları için çok önem kazanmaktadır.

Primer Nokturnal Enürezis’in en genel anlamda medikal tanımı, “5 yaşın üzerindeki kişilerin, haftada en az 2 gece, uykusunda yatağını ıslatması” şeklindedir.

“Gece ıslatmaları ömür boyu kâbus olmasın” için 2 cevap

  1. Ben 42 yaşında evli 2 çocuk annesi bir bayanım size sorum son 6 aydır gece altımı 2 defa ıslatım yaşadığım bazı sorunlardan ve stresten kaynaklanabilir mi, ne yapmam gerekir?

  2. ben 22yaşındayım benm sorunum senelerden beri var kendimi bildim bileli evlendim doğum yaptım gene geçmedi bekarken ilaç tedaviside gördüm yine geçmedi bütün bunlar neden artık çok utanıyorum geçici bişi olsa geçerdi şimdiye kadar dimi nasıl kurtulacagım sigortam yok şimdi kendimi bi doktora göstermeye kendimizce ne yapmamız gerekior

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek