Geçici dövmeler de gerçeği kadar tehlikeli

Uzmanlar, vücuda yapılan dövmelerin zararlarına dair şimdiye kadar birçok uyarıda bulundu. Peki, çocuklarımızın yaptırdığı geçici dövmelerin de en az kalıcı dövmeler kadar tehlikeli olduğunu ve birçok hastalığa zemin hazırladığını biliyor musunuz?

Son yıllarda hızla yaygınlaşan piercing ve dövme modasının yol açtığı alerjik reaksiyonlar ciddi sorunlara neden oluyor. Uzmanlar, daha çok çocukların rağbet ettiği geçici dövmelerin yara oluşturduğunu söylüyor

Piercing ve dövme, steril bir ortamda yapılmadığı takdirde, yaptıran kişiye Hepatit B, C, AIDS gibi birtakım hastalıkların bulaşmasına neden olabiliyor. Peki, gerçeğinin alternatifi olan geçici dövmeler vücuda zarar vermiyor mu? Bu konuda Anadolu Sağlık Merkezi’nden (ASM) Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın’a kulak vermek gerekiyor.

Asit karıştırılıyor

Geçici dövme ya da diğer adıyla ‘tatil dövmesi’ Hint kınasıyla yapılıyor. En fazla 2 hafta kadar deri üzerinde kalıyor. Ama deri üzerindeki gözenekler dâhil temas ettiği her yeri kaplıyor.

Hava aldırmadığı için alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Özellikle tatil bölgelerinde kalıcılığı ve siyahlık derecesinin artması için peroksit denilen bir kimyasal karıştırılıyor.

Peroksit, kuaförlerde saç boyanırken kınanın tepkimeye girerek siyahlaşması veya saçları sarartmak için kullanılan bir nevi asit. İşte tüm bunlar zararsız olduğu sanılarak çocuklara dahi yaptırılan geçici kına dövmesinin de en az kalıcı dövmeler kadar riskli olmasına sebep oluyor.

Dr. Akın, “Kınayla yapılan dövmeler, kalıcı dövmelerde olduğu gibi keloid (yara oluşumu) ve alerji gibi tablolara sebep oluyor” diyor.

Piercing’in de deri hastalıkları yönünden pek çok risk taşıdığına değinen Dr. Akın, şunları söyledi:

“En çok görülen yan etkisi o bölgede kontakt dermatit meydana getirmesi yani bir tür egzama tablosu oluşturmasıdır.

Ayrıca açık tenli kişilerde ‘keloid’ adı verilen yaralar da oluşabiliyor. Keloid, piercing yapılan bölgede sertlik ve doku kitlesi oluşmasına neden oluyor.”

“Geçici dövmeler de gerçeği kadar tehlikeli” için bir cevap

  1. :)) 10 bin kişiden 1 kişide çıkar korkmayın.çıksa bile kaşınır ilaç alırsınız geçer ve bir daha da geçici dövme yaptırmazsınız. Korkacak bir şey yok.
    Bu alerji olayı dövmeyle yada dövmeciyle alakalı olmayıp,Tamamen vücudunuzun savunma sistemiyle alakalıdır.Bol şanslar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek