Genç kalmak için yapmanız gerekenler

Bilimsel araştırmalar, yaşlanmayı geciktirmenin mümkün olduğunu kanıtlıyor. Peki ama bunu nasıl sağlayacaksınız? Tabii ki sporla. Botoks ya da pahalı kremler yerine, günde birkaç saatinizi herhangi bir spora ayırarak uzun yıllar genç kalmanız mümkün.

Alman ‘Fit For Fun’ güzellik ve bakım dergisinin haberine göre, antiaging mucizesi gösteren, yaşlanmayı geciktiren sporlar şöyle sıralanıyor:

Bacak kasları çalışıyor
* Bisiklet: Yüksek bir anti-aging faktörü olarak gösterilen bisiklet, aynı zamanda vücudu da genç tutuyor. Bacak kaslarını ve kalçaları sıkılaştıran bisiklet, her yaştan insanların zevkle yapabileceği bir spor olarak görülebilir.

* Jimnastik: Her ne kadar yüzme ya da jogging kadar etkili olmasa da, vücudu dinamik ve hareketli kılıyor. Her spor gibi jimnastik yaparken de doğru nefes alıp vermeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Çok eğlenceli bir spor
* Sörf: Eğlenceli bir spor olan sörf, insanın zinde kalmasına da yardımcı oluyor.

* Dağcılık: Anti-aging faktörü olarak görülen dağcılık, insanın temiz hava almasını da sağlıyor. Yine temiz havada yapılan yürüyüşler de bir nevi gençlik aşısı etkisi yapıyor.

* Golf: Daha çok bir erkek sporu olarak bilinen golf, kadınlar için de son derece yararlı. Açık havada beynin de yoğun olarak kullanılmasına sebep oluyor.

* Kayak: Her ne kadar yaralanma olasılığı yüksek olsa da kayak, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendiren en etkin sporlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Mankenler kıskanacak…
Tenis oyuncularının vücutlarının çok güzel olduğunu hiç fark etmiş miydiniz? Vücutta aynı anda tüm kasları hareket ettiren tenis, yaşlanmaya karşı da büyük bir kalkan oluşturuyor. Cildin esnekliğini artırıyor, erken yaşlanmayı önlüyor. Tenis, sadece bacakları biçimli bir hale getirmiyor, aynı zamanda omuzlarınızın da kaslı ve çekici olmasını sağlıyor. Düzenli olarak tenis yaptığınızda, beslenmenize de çok dikkat etmelisiniz. Eğer mankenleri kıskandıracak bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, haftada en az2 kez tenis oynamayı ihmal etmemelisiniz.

Jogging
Düzenli olarak her gün en az yarım saat boyunca yapılan jogging, bacak yapısının sıkılaşmasını sağlıyor. Bacaklardaki fazla yağları eritiyor. Selülite karşı da son derece etkili. Uzmanlar, bacaklarındaki portakal kabuğu görünümünden yakınan bayanlara, bol bol koşmalarını öneriyor.

Yüzün, kırışmayın…
Yaşlandırmayı geciktiren en etkili spor olarak görülüyor. Özellikle sırtüstü yüzmek, göğüs, sırt kaslarını daha etkili hareket ettirdiği için olası sarkmaları ve kırışıklıkları engelliyor. Ayrıca yine stres hormonlarını devreden kaldırıp, ruhsal olarak da insanda olumlu etki bırakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek