Gevşeme egzersizleriyle rahatlayın

Yaşamın getirdiği sosyal ve ekonomik baskılar sonucu zamanla ortaya çıkan stres, psikolojik gerilimlere ve bedende fizyolojik kasılmalara sebep olmaktadır. Çünkü zihinsel gerginlik, bedensel gerginliği de beraberinde getirir. Bu durumun sürekli olması zamanla hastalıkları da davet eder. Bugün psikosomatik rahatsızlıkların çoğunun asıl nedeninin çeşitli gerginlikler ve stresler olduğu bilinmektedir.

Günlük yaşantıda karşılaştığımız gerilimlerden kurtulmanın birçok yolu vardır. Doğru nefes almak, fiziksel egzersiz yapmak, kendimizi tanıma çalışmaları gibi. Bunlardan biri de bilinçli bir şekilde yapılan gevşeme egzersizidir. Gevşeme, gerçekten bir bilimdir ve gevşemenin değişik türleri vardır.

Gevşemeyi öğrenmek zaman isteyen bir iştir ve ayrıca bir disiplin gerektirir. Çünkü iyi kavranılmış bir gevşeme tekniği, kişiyi gerginliklerden kurtararak, kısa zamanda bozulmuş olan zihinsel ve bedensel dengeyi geri getirir.

Düşünüp hissedin
Gevşeme, tamamen zihinsel olarak yapılan bir egzersizdir. Kaslarınızı zihninizle idare edebileceğinize inanın. Nasıl ki, el parmaklarınızı hareket ettirip oynatabiliyorsunuz, zihinle el parmaklarınız arasında bir ilişki mevcuttur. Dolayısıyla zihinle bütün organlar ve kaslar arasında da aynı ilişki mevcuttur. Siz bir kasınızı gevşetmeyi düşünüp, onu hissettiğiniz zaman o, kesinlikle gevşeyecektir.

Aynı şekilde bütün kaslarınızı da bilinçli olarak gevşetip dinlendirebilirsiniz. İlk önceleri bu egzersizi yaparken hiçbir şey olmuyormuş gibi gelebilir. Ama yılmayın devam edin. Daha sonraki gevşemeleriniz çok rahat olacaktır. Gevşemeyi; yorgunluk hissettiğiniz zaman vücudunuzu dinlendirmek, öfke, endişe, üzüntü gibi duyguları bedeninizden ve zihninizden atmak, hastalık belirtileri fark edince kan dolaşımını hızlandırıp hastalığı önleyebilmek, zihninizi rahatlatıp iyi bir uykuya hazırlamak, tansiyonu normal hale getirmek, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında (spazm, ülser, kabızlık), ve dinlenmiş bir zihinle daha rahat hareket edebilmek için kullanabilirsiniz.

Gevşeme egzersizi
Bacaklar ve kollar vücuttan hafifçe ayrılmış bir durumda yere sırt üstü yatın. Avuç içleriniz havaya dönük olsun. Gözlerinizi kapatın. Önce birkaç defa derin nefes alıp verin. Kendinizi serbest bırakarak, bedeninizin bütün ağırlığını yerde hissedin. Daha sonra zihinsel dikkatinizi ayak parmaklarınıza çevirin ve parmaklarınızın varlığını hissedin ve gevşetin.

Sonra sırasıyla ayak tabanlarınızı, topuklarınızın yerle temasını, ayak bileklerinizi, adalelerinizi, diz kapaklarınızı, baldırlarınızı, bel kısmınızın, karın kaslarınızın, göğüs adalelerinizin, sırtınızın yerle temasını hissedin ve gevşetin. Daha sonra dikkatinizi el parmaklarınıza çevirin. Sırasıyla avuç içlerini, bileklerinizi, dirseklerinizi ve omuzlarınızın yerle temasını hissedin ve gevşetin.

Şimdi dikkatinizi boğazınıza çevirin, boğazınızı hissedin ve gevşetin. Alt çene hafif ayrık, alt çeneyi hissedin ve gevşetin. Ağız etrafındaki bütün adaleleri gevşetin. Yanakları, şakakları ve göz kapaklarınızı gevşetin. İki kaşın ortasını hissedin ve gevşetin, alnınızı gevşetin ve başınızın yerle temasını hissedin ve gevşetin.

Şimdi bütün bedeninizin ağırlığını yerde hissedin ve gevşetin. Çok rahatladığınızı, huzur içinde olduğunuzu hissedin. Zihninizden akıp geçen düşünceleri analiz etmeyin. İki, üç dakika bu şekilde kalın. Sonra el ve ayak parmaklarınızı oynatarak yavaşça gözlerinizi açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek