Gıcırdayan dişlerin sonu

Diş gıcırdatmak, etrafı rahatsız etmenin yanı sıra dişlerin yıpranmasına ve ciddi çene rahatsızlıklarına yol açıyor. İngiliz diş hekimi David Cook, hastalarının yarısından çoğunun diş gıcırdatma alışkanlığı olduğunu ve bu yüzden diş yıpranmalarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

İngiliz Dişçiler Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre insanların yüzde 20’si, tıpta “bruxism” olarak bilinen diş gıcırdatma alışkanlığı ve bununla beraber oluşan sorunlardan şikayetçi.

Birliğin sözcüsü Jacinta Yeo, gün geçtikçe zorlaşan ve karmaşıklaşan yaşam koşullarının, bu alışkanlığın artmasında büyük rol oynadığını söyledi.

Yeo, özellikle bilgisayar kullanımı gibi sürekli konsantrasyon gerektiren mesleklerde çalışan insanların bu alışkanlığa daha eğilimli olduklarını da ekledi.

Bu tip hastaların tedavi edilmemesi halinde ciddi çene rahatsızlıkları ile karşılaşabileceklerini ifade eden Yeo, ağız sağlığına daha çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tedavisi mümkün

“Bruxism”in, genellikle hafif uykudan derin uykuya geçerken gerçekleştiğini belirten Profesör Chris Idzikowski, hafif uykunun diş gıcırdatmasını tetiklediğini ve dişlerini gıcırdatmaya başlayan insanın derin uykuya dalamayarak tam olara dinlenemediğini söyledi.

Dişçiler tarafından ağzın içine yerleştirilen plastik bir parça ile tedavi edilebilen bu alışkalık ne kadar erken tedavi edilirse o kadar iyi… Başlıca nedenlerinden biri stres olan bu alışkanlığı yenmenin bir diğer yolu da, rahatlama teknikleri kullanıp stresten uzak durmak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek