Göz seğirmesi

Göz seğirmesi

Göz seğirmesi, genellikle bir gözün alt kapağında görülen, çoğunluğu kısa sürede biten ama uzun süre de devam edebilen bir durumdur.

Gözlerde görülen seğirme, göz kapağı tikleri ve kasılmaları oldukça yaygın ortaya çıkar. Genelde gözlerden birinin alt kapağında görülür, ama üst göz kapağı da seğirebilir. Pek çok göz seğirmesi anlıktır. Kısa bir süre olur ve biter, ama haftalarca, hatta aylarca sürenleri bile vardır.

Göz seğirmesine bir çözüm bulunabilmesi için sinir bozucu bir hal alan bu sorunun esas sebebini belirlemek gerekiyor.

Göz seğirmesinin nedenleri

Tıp dilinde miyokimi (adele seğirmesi) denen, gözde oluşan ve dalgalanan bu kas kasılmalarının sebepleri şunlar olabilir:

– Stres
– Yorgunluk
– Göz yorgunluğu
– Alkol
– Göz kuruluğu
– Dengesiz beslenme
– Alerjiler
– Kafein

Bir anlık göz kapağı seğirmesi genellikle iyi huyludur, durumun ciddi olmadığı veya tıbbi bir sorunun işareti olmadığı anlamına gelir.

Buna rağmen, bu tarz bir göz kapağı seğirmesinin tedavisi bile zor olabilir. Göz seğirmesini durdurmanın tek yolu, sorunun sebebi bulmak ve tedavi etmek olabilir.

Göz seğirmesinin daha ciddi örneklerine, azblefarospazm ve orofasiyel diskinezi gibi nörolojik durumlar neden olmaktadır. Bu durumlar çok nadir yaşanır ve yaşandığında da bir göz doktoru tarafından teşhis edilip tedavi edilmelidir.

Göz seğirmesinin tedavi yolları

Nadir olarak görülen bazı vakalarda, göz seğirmesi bir türlü giderilemez. Bu tarz göz seğirmelerinin bir kısmı, kas kasılmalarını durduran botoks enjeksiyonu bile başarılı bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Göz seğirmesi yüzünüzün yarısını ya da göz kapaklarınızın kapanmasına neden olacak kadar tüm gözünüzü etkiliyorsa, uygun teşhis ve tedavi için doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek