Göz sorunlarına kök hücreli tedavi umudu

Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, fare ve civcivlerin retinalarına nakledilen insan kök hücrelerinin, görme bozukluğuna yol açan hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıktı.

ABD’li ve Kanadalı bilim adamları, insan kök hücrelerini gelişmelerini tamamlamamış fare ve civcivlerin retinalarına nakletti.

Makulaya çare

Hayvanların gözleri gelişmelerini tamamladığında, insan kök hücreleri yaşamlarını sürdürdü ve retinada ışık ile görüntüleri yansıtan hücreler oluşturdu. Araştırma sonuçlarının, kök hücre naklinin, retina pigmenti hastalığı, makula (sarı benek) bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde gelecekte çare olabileceği belirtildi.

Göz sağlığı için meyve yiyin

Havuç efsanesi bitti. Görme ve beslenmeyle ilgili en kapsamlı araştırmaya göre, günde 3 kez herhangi bir renk meyve yemek, gözleri yaşlılığa bağlı görme kaybından koruyor.

Erken yaşlarda düzenli ve bol meyve yemek, ilerleyen yaşlarda görme kayıplarını önemli oranda önlüyor.

ABD’de yapılan bir araştırmada, 12 ila 18 yıl boyunca izlenilen 77 bin 562 kadın ve 40 bin 866 erkek değerlendirildi.

Araştırma sonucunda, düzenli olarak günde 3 öğün meyve yiyenlerde, yaşlılıkta görme kayıplarının yüzde 36 oranında azaldığı tespit edildi. Uzmanlar, meyvelerin renginin önemli olmadığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek