Göz tansiyonunun belirtileri ve tedavi yolları

Ani olarak yükseldiğinde göz tansiyonunun belirtileri oldukça çarpıcı ve rahatsızlık verici düzeylere çıkabilmektedir.

Göz tansiyonu ani olarak yükseldiğinde oldukça çarpıcı belirtilerle karşımıza çıkar.

Göz tansiyonunun belirtileri

Gözde ve göz arkasına yayılan şiddetli, delici tarzda bir ağrı, bunun yanında görme bulanıklığı, cisimlerin etrafında renkli haleler görme, bulantı ve kusma en belirgin şikâyetlerdir.

Ani göz tansiyonu yükselmesi

Genellikle ani göz tansiyonu yükselmesi ile karşılaşılan hasta sayısı azınlıktadır. Asıl büyük grupta göz tansiyonu yavaş yavaş artar ve göz, bu artışa uyum sağlar, yani ağrı duyulmaz.

Hastalık herhangi bir belirti vermeksizin yıllar boyu ilerlemeye devam eder. Belirtiler başladığında ise çoğu kez geç kalınmış olur.

Göz tansiyonu yükselmesinde yapılması gerekenler

İlk basamakta yapılması gereken, bilgisayarlı görme alan muayenesidir. Bu test, gözdeki sinir hücrelerinin çeşitli ışık şiddetlerine olan hassasiyetini ölçen ve her bir gözün gördüğü toplam alanı belirleyen bir testtir. Hastalığın tespitinde ve takibinde büyük önem taşır.

Bilgisayarlı görme alanı dışında, ayrıntılı ve daha pahalı yöntemler de mevcuttur. Bunların en bilinenleri; ultrasonik metotlarla göz sinirine gelen kan akımının ölçülmesi ve özel görüntüleme yöntemleri yardımı ile gözdeki sinir tabakasının kalınlıklarının ölçülmesi yöntemleridir.

Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir?

Göz tansiyonunu tedavi ederken, basamak şeklinde bir yol izlenir. Hastalık teşhis edildikten sonra elde mevcut olan pek çok ilaç seçeneğinden hastalığın tipine en uygun olanına başlanır ve hasta takibe alınır.

Gerekli aralıklarla göz tansiyonu ve görme alanı ölçümleri yapılır. Gereğinde başka ilaçlar eklenir. Bunlara rağmen göz tansiyonu düşmez, görme alanı bulguları ilerlerse, ameliyat kararı verilir.

Ameliyat, lazerle ya da klasik yöntemle yapılır. Ameliyatın başarı oranı yüzde 80-90 arasında değişmektedir. Basamak tedavisi, doğumsal göz tansiyonu yüksekliğinde geçerli değildir. Bu hastalığın tedavisinde tek yol ameliyattır ve ne yazık ki başarı şansı, büyüklerdeki kadar yüksek değildir.

“Göz tansiyonunun belirtileri ve tedavi yolları” için bir cevap

  1. fotoğraf çekildiğim zaman normal insanlarda kırmızı olarak yansıyan flaş etkisi bende beyaz oluyor fotoğraflarımın genelinde göz bebeğim beyaz çıkıyor sebebi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek