Gözdeki bir protein alerjiye neden oluyor

İngiliz bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, gözde bulunan bir tür proteinin vücudun verdiği alerjik tepkilerde kritik bir rol oynadığını ortaya çıkarttı.

Londra Üniversitesi’nden araştırmacılar, söz konusu proteinin etkisini azaltmanın, alerjiye bağlı hastalıkların tedavisinde yeni kapılar açabileceği görüşünde.

Klinik Araştırmalar adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre; bilim adamları fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, gözde bulunan MIP 1A adı proteinin, gözde tepkiye neden olan alerjinin başlangıcında rol oynadığını saptadı.

MIP 1A adı protein türünün vücudun başka yerlerindeki alerjik tepkilerin de kaynağında yer aldığı tahmin ediliyor. Alerjik tepkiler 2 aşamada ortaya çıkıyor.

İlk aşama, alerji duyulan bir maddeye maruz kalma durumunda, vücudun verdiği ilk tepki olarak tanımlanıyor. İkinci aşama ise, alerji duyulan maddeye maruz kalındıktan 12 ila 24 saat sonra başlıyor.

İngiliz bilim adamlarının bulgularına göre, gözdeki protein, ilk aşamada etkisini gösteriyor. Ancak, “kronik alerji” diye tanımlanan ikinci aşamada da etkili olduğu düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek