Gözlerinizi riske atmayın

Güneş gözlüğü kullanımı ülkemizde özellikle son bir kaç yılda artış gösterdi. Fakat gözlük seçerken çok titiz davranmak gerekiyor. Çünkü yanlış gözlük kullanımı göz alerjisinden körlüğe kadar pek çok hastalığa yol açıyor.

Güneş gözlükleri yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alıyor. Son iki yıldır popüler olan, sapları bol dekoratif işlemeli metal ve plastik güneş gözlükleri yerini daha sade tasarımlara bıraktı. Favori renkler ise, siyah, kahverengi, metalik gri, antik gümüş ve mat renkler. Genel olarak naturel renklerin kullanıldığı bu yılın modellerinde düz gri, yeşil ve siyah camlar tercih ediliyor.

Her ne kadar güneş gözlüğü kıyafetin tamamlayıcı unsuru gibi görünse de, gözlük alırken ilk önce göz sağlığınızı düşünmenizde fayda var. Jean Paul Gaultier, Guess, Yohji Yamamoto, Serengeti gibi dünyaca ünlü markaların temsilciliğini yapan Sistem Optik’in Genel Müdürü Hikmet Doruk; göz sağlığıyla ve gözlük seçimiyle ilgili olarak pek çok önmeli noktanın altını çiziyor.

Bu yaz da pahallı gözlüklerle model olarak birbirine çok benzeyen ve çok ucuza satılan gözlüklere büyük rağbet vardı. Fakat Doruk, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın gözlüğün camları olduğunu söylüyor. Dizayn olarak dışardan bakıldığında birbirine benzeyen gözlükleri, kullanılan malzemenin kalitesi farklı kılıyor.

Türkiye’de ithal edilen güneş gözlüklerinde mutlaka Avrupa standartı olan CE damgasını aramak gerekiyor. Hikmet Doruk, son zamanlarda güneş gözlüklerine artan talebi değerlendirmek isteyen bazı firmaların Uzakdoğu’dan ünlü markaların taklitlerini getirdiklerini söylüyor. Şekil olarak orjinallerine benzeyen bu gözlüklerin çerçevelerinde kullanılan malzeme kısa zamanda alerjiye sebep oluyor. Ayrıca, camları zararlı UV ışınlarını süzmediği için körlüğe kadar gidebilen göz dibi hasarlarına sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek