Gözünüze uygun olan tedaviyi doğru seçin

Artık modern tıbbın teknolojik nimetlerinden faydalanarak göz kusurlarından tamamen kurtulmak mümkün, önemli olan hangisinin doğru olduğunu bilmek. Aramızda bulanık gözlerle bilgisayara bakanlar, baş ağrısından yakınarak bir yandan dosyalarla uğraşmak zorunda kalanlar ya da yazıları okumakta zorlananlar var tabii… Onların işlerine konsantre olmaları pek mümkün olmasa gerek.

Göz kusurlarının sadece iş değil, aynı zamanda tüm yaşantımızı ve sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği yadsınamaz bir gerçek. O halde, en kısa zamanda göz doktorunuzdan randevu alsanız iyi olur.

Hangi göze hangi yöntem?
Doktorunuzun size önerdiği gözlük veya lensle, bilgisayar karşısında yaşadığımız baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikâyetlerinizden kurtulabilirsiniz. Özellikle son yıllarda büyük bir gelişme kaydeden lazer uygulamaları da gözlerinizle ilgili sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.

Gözlük kullanmak
Değişik şekillerde kırma özelliğine sahip. Görüntüyü netleştirmeyen gözlerde kullanılıyor. Miyopta kenarları kalın ortası ince, hipermetropta ise ortası kalın kenarları ince gözlük veriliyor. Günümüzde en emniyetli göz kusuru düzeltme yöntemi.

Miyop, hipermetrop ve astigmatta kullanılıyor. Ayrıca 40 yaşından sonra yakın okuma için de başvurulan bir yöntem.

Gözlükte hemen hemen hiçbir komplikasyon oluşmuyor. Ancak ender de olsa doktor tarafından hatalı gözlük verilebiliyor. Sıklıkla karşılaşılan bir sorun da, doktor tarafından verilen reçetenin optisyen tarafından yanlış uygulanması. Bunların sonucunda da baş ağrısı gelişiyor, iyi görüntü sağlanamıyor, şekiller adeta bombeleşiyor, kişide yürürken zemin kayıyormuş hissi oluşuyor. Süresiz kullanılabiliyor.

Lens kullanmak
Sert lensler, korneadan küçük lenslerdir. Oksijen geçiren yarı yumuşak lenslere benzer özellikler gösteriyorlar. Pek tercih edilmiyorlar.

Yarı yumuşak lensler, yumuşak lenslere oranla daha emniyetli. Çünkü korneadan daha küçükler ve onun üstünde haraket edebiliyorlar. Ancak sert olma özelliğinden dolayı yumuşak lenslere göre daha az konforlu.

Sert lensler, yarı yumuşak lensler ve standart yumuşak lensler miyop ve hipermetrop kusurlarını düzeltmek için kullanılıyor.

Torik lensler, belli bir açıda hiç hareket etmeden duran bir özelliğe sahip. Bu nedenle miyop ve hipermetropun yanı sıra, gözün aksını da düzelterek astigmatı ortadan kaldırıyor.

Lens kullanıldıktan sonra mutlaka çıkarılmalı; aksi taktirde bakteri üretme merkezi haline gelebiliyor. Bunun sonucunda gözde geriye dönüşümü zor olan enfeksiyonlar oluşabiliyor.

Lazer ile tedavi
Argon lazer: Daha çok şeker hastalarında, retina yırtıklarında kanamaları engelleyici ve yırtıkları kapatıcı olarak kullanılıyor. Şeker hastalığına bağlı retina hasarlarının durdurulması ve glokomda (göz tansiyonu) başvuruluyor.

Excimer lazer: PRK ve lasik iki temel excimer lazer tedavi yöntemi. Gözün yüzeyinde işlem yapılmasına PRK, ince bir tabaka zarının kaldırılıp içindeki dokuya işlem yapılmasına da lasik deniliyor. Günümüzde en yaygın kullanılan yöntem ise lasik. Miyop, hipermetrop ve astigmatta kullanılıyor.

Çok büyük bir risk taşımayan fakat konusunda uzman bir ekip ve modern aletlerle yapıldığı taktirde herhangi bir yan etki görülmüyor. Ancak uygun koşullarda uygulanmadığında görme kaybına sebep olabileceği gibi, çok ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu konuda hassasiyet gerektiren bir muayene ve uzman ekipler ile tedavi sürecine gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek